FOTO: InfoBijeljina

Prvi razred srednje Poljoprivredne i medicinske škole u Bijeljini trenutno pohađa jedanaestoro djece sa posebnim potrebama, iako je upisna politika koju potvrđuje Ministarstvo prosvjete i kulture Republike Srpske predvidjela svega osam mjesta za takvu djecu u tri srednje škole na prostoru Semberije, saznaje InfoBijeljina.

Ipak, zaposleni u gradskom Odjeljenju za društvene djelatnosti uvidjeli su na vrijeme ovaj problem i zajedno sa Pedagoškim fakultetom i srednjom Poljoprivrednom i medicinskom školom organizovali asistente za pomoć u nastavi djeci sa posebnim potrebama.

 
Šef gradskog Odsjeka za obrazovanje i nauku, nevladine organizacije, omladinu i porodičnu zaštitu Ljubica Mlađenović pojasnila je da posebne i prilagođene programe za djecu sa poteškoćama u razvoju imaju Srednja stručna škola iz Janje, Tehnička škola „Mihajlo Pupin“ i Poljoprivredna i medicinska škola.
 
- Sagledavši prošle godine upisne politike, shvatili smo da imamo problem sa upisom većeg broja djece sa poteškoćama u razvoju u prvi razred srednje škole, odnosno da imamo na raspolaganju osam mjesta, a njih 11 upisano je samo u Poljoprivrednu i medicinsku školu. Kako bismo prije svega pomogli toj djeci, njihovim roditeljima, ali i profesorima, osmislili smo projekat koji predviđa angažovanje asistenata u nastavi – rekla je Mlađenovićeva.
 
Ona je istakla da se Gradska uprava u okviru ovog projekta obavezala da pruži administrativno-tehničku podršku i da finansira volonterski rad asistenata kroz Zakon o volontiranju, da je obaveza Pedagoškog fakulteta da obezbijedi zainteresovane studente koji će biti asistenti, a da Poljoprivredna i medicinska škola pruža stručnu pomoć asistentima.

 
- Asistenti pomažu kategorizovanoj djeci – sa oštećenjem vida, sluha, govorno-glasovne komunikacije, sa tjelesnim i hroničnim oboljenjima, sa intelektualnim oštećenjima, psihijatrijskim poremećajima, i sa višestrukim smetnjama. Mi smo angažovali dva asistenta, roditelji su prezadovoljni, takođe i profesori kojima smo olakšali rad, a najveći uspjeh je u tome što je primjetan pomak kod neke od te djece. Ocjene su bolje, oni su zadovoljniji i zainteresovaniji za nastavu, izlaze pred tablu, komuniciraju sa ostalim učenicima – naglasila je Mlađenovićeva.
 
Olivera Karaman jedna je od dvije asistentkinje koje su prema navedenom projektu angažovane u Poljoprivrednoj i medicinskoj školi u Bijeljini.

 
- Profesor sam razredne nastave i počela sam da radim u januaru kao asistent. Ja sam u razredu frizera, gdje imam četvoro učenika sa poteškoćama u razredu, a ponekad asistiram i u razredu pekara, gdje takođe radim sa četiri učenika. Među njima imam jednog dječaka koji ne čuje i ne govori, pa sam mu posebno posvećena, ali tu sam za sve njih kada im je potrebna bilo kakva pomoć. Jedna djevojčica mi je rekla, kada sam došla - konačno nešto radimo na času. Drago mi je što i mi i roditelji osjetimo pomak – navela je Karamanova.
 
Anastasija Manigoda je student Pedagoškog fakulteta, smjer Informatika i tehničko, a asistira dvoma učenicima u odjeljenju Agroprerađivača.

 
- Dužnost asistenta je da pomogne u razumijevanju nastavnog programa srednjoškolcima sa poteškoćama u razvoju, da im olakšamo učenje čitanja, pisanja, sporazumijevanja sa drugim učenicima – istakla je Manigoda.

 
Iz Odjeljenja za društvene djelatnosti grada Bijeljina dodali su da se nadaju da će Ministarstvo prosvjete i kulture Republike Srpske izmjenom Zakona o srednjem obrazovanju uslišiti njihove molbe da dozvole svakoj jedinici lokalne samouprave koja to bude željela, da finansiraju asistente u srednjim školama jer bi na taj način, osim pomoći djeci, roditeljima i profesorima, bio smanjen i broj učitelja i nastavnika koji čekaju zaposlenje na Birou rada.
 
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )