FOTO: Printscreen/youtube

Večeras počinje dugo najavljivano Evropsko prvenstvo u fudbalu. Ljubitelji najvažnije sporedne stvari, ali i onih koji to nisu će u narednih mjesec dana uživati u 51 utakmici koje će biti odigrane do 14. jula kada je zakazano veliko finale.

Fudbalska groznica na Starom kontinentu uveliko traje, a ono pravo kreće u petak naveče kada će Njemačka i Škotska u Minhenu zvanično otvoriti 17. po redu Evropsko prvenstvo, 12. otkako se igra pravi turnir s grupnom i nokaut fazom te treće otkako na njemu sudjeluju 24 selekcije. 
 
Najviše titula imaju Španija i Njemačka - po tri, dok su Francuzi dva puta bili na tronu, kao i Italija koja je prije četiri godine po prvi put postala najbolja evropska selekcija poslije 1968. godine. Naslovu evropskog prvaka veselili su se i SSSR (1960), Čehoslovačka (1976), Nizozemska (1988), Danska (1992), Grčka (2004) i Portugal (2016).
 
Evropsko prvenstvo je prvobitno nosilo ime Kup evropskih nacija, a od 1968. godine nosi današnji naziv. Prvi Euro, s četiri ekipe, završilo je tako što je Sovjetski Savez u finalu u Parizu pobijedio Jugoslaviju 2:1 u produžecima. Jugoslavija je igrala finale i 1968. U okršaju za naslov Italija i Jugoslavija remizirale su 1:1, a dva dana kasnije odigrana je druga utakmica koju su Italijani dobili 2:0 i podigli trofej na domaćem terenu.
 
Ovogodišnji Euro će se sa velikom pažnjom pratiti na našim prostorima obzirom da su sa velikim očekivanjima u Njemačku otišli Srbija i Hrvatska, a učesnik je i Slovenija. Reprezentacija Srbije se prvi put poslije 24 godine plasirala na šampionat Starog kontinenta i nema sumnje da će izabranici Dragana Stojkovića imati veliki motiv na ovom takmičenju. 
 
“Orlovi“ se nisu proslavili na Mundijalu u Kataru gdje nisu prošli grupu, a sada će prvoshodni cilj biti prolazak u nokaut fazu. Za razliku od Katara srpski fudbaleri nisu pod pritiskom i nema tolike euforije, a upravo je to možda što treba “orlovima“ da pokažu velike stvari. Gledajući sami roster, Srbija je definitvno kadra da svakome pomrsi računa. Grupa sa Englezima, Dancima i Slovencima je teška, ali ne i neporazlna. 
 
Za razliku od Srbije, u Hrvatskoj vlada velika euforija, s razlogom rekli bismo, jer “Vatreni“  su posljednjih godina pokazali da su velesila. Posebno se to odnosi na učešća na Svjetskim prvenstvima, na posljednjem su bili treći, a onom 2018. viceprvaci svijeta. Ipak, još uvijek čekaju na zapeženiji rezultat na evropskim prvenstvima. Igrali su šestu puta, a u dva navrata su igrali četvrtfinale. Ipak, družina Zlatka Dalića vjeruje da ovaj put mogu napraviti iskorak i barem doći do polufinala. Ipak, neće biti lako jer se nalazi u grupi smrti zajedno sa Španijom, Italijom i Albanijom. 
 
Kada su u pitanju favoriti, kao i na predhodnim se tradicionalno izdvajaju Engleska, Francuska, Španija, Portugal i naravno domaćin turnira Njemačka. Ipak, jako je teško procijeniti ko bi mogao do kraja, obzirom da je tek nedavno završena sezona. Igrači su i više ne nego umorni, tako da ne bi bilo čudo da vidimo neko iznenađenje.
 
Euro 2024. godine biće posljednje za neke od igrača koji su obilježili posljednje dvije decenije. Tako će u Njemačkoj svoj posljednji ples imati Kristijano Ronaldo kojem će ovo biti šesti Euro, a 2016. godine je Portugal odveo na krov Evrope. Ujedno je i najbolji strijelac evropskih šampionata sa 14 pogodaka. Biće ovo posljednje veliko takmičenje za Nijemca Tonija Krosa i Hrvata Luku Modrića koji su godinama unazad stekli status legendi. Tu su i Robert Levandovski, a vjerovatno i kapiten srpske selekcije Dušan Tadić. 
 
U svakom slučaju pred nama je mjesec dana fudbalske čarolije. Tokom prvenstva u Njemačkoj očekuje se oko 2,5 miliona navijača, uključujući 1,9 miliona stranih navijača iz oko 120 zemalja. Vežite se, polijećemo.
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )