Republici Srpskoj bi mogao da izmakne multimilionski posao sa Rusima.
Vlada RS je mesecima, kao većinski vlasnik bijeljinskog Vazduhoplovnog zavoda “Orao”, pregovarala sa kompanijom “Klimov” iz Sankt Peterburga.
Ugovor o dobijanju licence za remont helikopterskih motora već je bio na stolu, a onda je zapelo, kao i bezbroj puta do sada, zbog para.
- Vrlo je bitno da je zainteresovana druga strana da nam proda licencu za to, jer bez licence to ne možete raditi. Pa s njihove strane, mi smo na potezu, do nas je, trebaju pare - kazao je Slavko Kovačević, načelnik laboratorije u a.d. za proizvodnju i remont “Orao”, Bijeljina.
Konkretno – deset miliona maraka. Toliko je, poručuju za ATV iz “Orla” potrebno za kupovinu licence, dokumentaciju i obuku radnika. Radnici Zavoda bi remontovali turbovratilne motore ruskih helikoptera, a zaradili bi od 200 do 400 hiljada dolara – i to po motoru. Nakon sastanaka u Sankt Peterburgu i Banjaluci, sve je ostalo na potpisanom protokolu, a iz Vlade uveravaju da će naći novac, ali ne otkrivaju kako.
- Naravno da ‘Orao’ tu pomoć ima, ja sam predvodio delegaciju ‘Orla’ u Sankt Peterburgu prilikom posete Vazduhoplovnom zavodu ‘Klimov’. Od njih imamo povratnu informaciju, pismo, odnosno jasnu nameru da žele saradnju sa Zavodom ‘Orao - naglasio je Petar Đokić, ministar industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske.
- Naravno da će Vlada podržati ‘Orao’, jer smatramo da je to jedno od strateških preduzeća za Republiku Srpsku - izjavio je Zlatan Klokić, ministar za ekonomske odnose i regionalnu saradnju RS.
A Srpska, po svemu sudeći, iako je dovela ruske investitore, novca za sklapanje posla trenutno nema. Zbog toga je jedna od opcija, kredit, opet iz budžetskog džepa.
- Mogli bi pomoći kroz dizanje kredita Investiciono-razvojne banke, znači kroz kreditiranje da daju saglasnost, neće nama niko pomoći, to ‘Orao’ snosi sam - rekao je Milan Prica, direktor a.d. za proizvodnju i remont “Orao”, Bijeljina.
Za deset miliona maraka, Orao bi 18 meseci remontovao ruske helikoptere. Takve licence na svetskom tržištu koštaju i deset puta više, ali su Rusi odlučili da Srpskoj daju najpovoljniju cenu. I to je za Srpsku, po svemu sudeći, skupo, pa bi se uskoro moglo zvanično čuti prvo “njet” iz Srpske Rusiji. Rasplet je, ipak, krajem naredne nedelje.