Teritorijalno vatrogasno-spasilačka jedinica u Bijeljini lani je imala 503 intervencije, što je za 30 odsto više nego prethodnih godina. Ugasili su 200 požara na otvorenom prostoru, 168 na niskom rastinju, 35 šumskih požara, 31 požar u stambenim objektima, 12 na privrednim objektima, a 7 na poljoprivrednim objektima.
- Dosta požara smo imali na putničkim automobilima, ukupno 21, takođe imali smo i 38 intervencija na dimnjacima, gašenje kontejnera, a imali smo i tehničkih pružanja pomoći u saobraćajnim nezgodama. Naš posao je human jer spašavamo ljude, njihovu imovinu i dobra. Kada dobijemo dojavu, ne znamo šta nas čeka na terenu. Najteže je kada su ugroženi ljudski životi - kaže starješina Teritorijalno vatrogasno-spasilačke jedinice Mile Spasojević.
Napominje da su u ljetnom periodu imali dosta požara na otvorenom i da se dešavalo da imaju po pet - šest intervencija istovremeno. Samo u avgustu čak 116 intervencija što je nezapamćeno, pa je ova godina rekordna. U decembru su bili angažovani i na raščišćavanju snijega i pomagali drugim službama. Ova jedinica ima 65 operativaca i po sistematizaciji je popunjena.
- Za sada nas je dovoljno s obzirom na broj interevencija i stanovnika. Ali budući da se Bijeljina intenzivno razvija, da se grade stalno nove stambene i privredne jedinice, u narednom periodu ćemo raditi i na proširenju sistematizacije. Imamo 18 vatrogasnih vozila različitih namjena, uvijek kad je veći požar kao što je bio 2023. u drvnoj industriji tražimo ispomoć drugih jedinica iz susjednih sredina kao što su Ugljevik, Lopare, Zvornik i druge - rekao Spasojević za portal InfoBijeljina.
Ova jedinica bi do polovine ove godine trebalo da podmladi vozni park novim vozilom, vrijednosti 490.000 maraka.
- Uz odobrenje gradonačelnika koji nas podržava u radu i razumije, uspjeli smo da dobijemo sredstva za novo vozilo, koje će nam omogućiti da budemo brži i efikasniji u pružanju pomoći u svim elementarnim nepogodama - pojašnjava Spasojević.
Vatrogasci su već 138 godina u Vatrogasnom domu u centru grada koji odavno ne zadovoljava njihove potrebe.
- Kada je formirano Vatrogasno društvo prije više od jednog vijeka bio je isti prostor kao sada. Prije četiri godine počela je izgradnja novog vatrogasnog doma pored obilaznice i to će biti jedan od ljepših domova u RS i okruženju. Radi se u fazama zbog ograničenih sredstava. U toku je četvrta faza i sa njenim završetkom biće utrošeno 2 miliona maraka, a predračunska vrijednost je 6 miliona. Ovdje nam je premali prostor, ne možemo da funkcionišemo da radimo obuke vatrogasaca. Imamo obećanje da ćemo se 2026. godine preseliti u nove prostorije. Bićemo funkcionalniji, biće nam omogućen mnogo brži izlazak na intervencije u susjedna sela i u samom gradu - rekao je Spasojević.
Ističe da su građanima na usluzi 24 sata na broj 123 i moli ih da povedu računa o ispravnosti grijalica i elektro peći, a ko za zagrijavanje koristi drva ili ugalj da očisti dimnjak, da bi se preduprijedili i izbjegli požari koji mogu da nanesu ogromnu štetu, a često ugroze i ljudske živote.