VATROGASCI APELUJU NA OPREZ Za nesavjesne građane koji pale korov bez prisustva vatrogasaca predviđene visoke kazne
Izvor: infobijeljina.com
×
1
Podijeli
FOTO: InfoBijeljina.com
Tokom ovog proljeća i ljeta na području Bijeljine dogodilo se više od 50 požara. U sezoni poljoprivrednih radova, požari su najčešći na otvorenom, ali i na poljoprivrednim i privrednim objektima, sjenarama i štalama.
Najčešći uzroci su paljenje korova i drugog otpada. Velike štete zabilježene su i na privrednim objektima u požarima koji izbijaju zbog neispravnih električnih instalacija.
Bijeljinski vatrogasci neprekidno dežuraju u tri smjene, spremni da blagovremeno reaguju u slučaju potrebe. Komandir Teritorijalne vatrogasne jedinice Bijeljina Mile Spasojević kaže da u uslovima tropskim vrućina raste broj požara na otvorenom.
- U 90 odsto slučajeva uzrok je ljudska nepažnja. Ljudi pale strnjike i ostatke na oranicama a onda imamo slučajeva da se takvi požari prošire i na susjedne šume. Zato stalno apelujemo na poljoprivrednike da budu oprezni i vode računa - kaže Spasojević za portal InfoBijeljina.
U poslednje dvije godine evidentirana su četiri požara na privrednim objektima. Vatrogasci su bili izloženi velikom riziku - otrovnim hemikalijama, lako zapaljivim ili eksplozivnim materijalima visoke temperature.
- Naš posao je zahtjevan i traži spretnost i znanje. A uslovi rada su jako teški. Raspolažemo potrebnim ljudstvom i opremom. U slučaju većih nevolja priskaču nam u pomoć i kolege vatrogasci iz susjednih sredina – kaže Spasojević.
U Policijskoj upravi Bijeljina kažu da je broj požara u odnosu na protekle godine smanjen.
- U proteklih pet mjeseci imali smo 5 požara na putničkim motornim vozilima, 13 požara na objektima i jedan požar na otvorenom prostoru. Na svu sreću nismo imali lica povrijeđena u požarima niti smrtno stradalih. Izmjenama Zakona o zaštiti od požara, svako paljenje otpada na otvorenom, kažnjivo je ako se izvodi bez prisustva vatrogasaca. Za one koji krše ovu odredbu, propisana je novčana kazna za fizička lica i ona iznosi od 100 do 1.000 KM - kaže portparolka Policijske uprave Bijeljina Aleksandra Marić za InfoBijeljinu.
Teritorijalna vatriogasna jedinica ima 19 vatrogasnih vozila za gašenje požara različitih namjena i drugu vatrogasnu i opremu za tehničke intervencije. Zaposlena su 63 radnika, od kojih su 56 profesionalnih vatrogasaca u Bijeljini i isturenom odjeljenju u Janji, spremni da se uhvate u koštac sa vatrenom stihijom ali i u slučaju drugih elementarnih nepogoda.