Vakcinacija je najefikasnija specifična preventivna mjera kada je riječ o zaraznim bolestima, a struka je najjače oružje protiv antivakcinalnih kampanja, rekla je pomoćnik direktora za medicinske poslove u Institutu za javno zdravstvo Republike Srpske Jan
Bojanićeva je, komentarišući pojavu grupa na društvenim mrežama koje se protive vakcinisanju, rekla novinarima u Banjaluci da su antivakcinalne kampanje nešto što se dešava, što je krenulo iz zapadnih zemalja i uzima maha i na ovim prostorima.
"To je nešto sa čime se suočavamo, a način na koji ćemo se mi boriti, odnosno naše najjače oružje je struka, u smislu da treba podići nivo znanja, svijesti i odgovornosti među roditeljima i govoriti o značaju i benefitima vakcinacije", istakla je Bojanićeva.
Ona je rekla da je unazad nekoliko godina na području Republike Srpske zabilježena epidemija parotitisa /zauške/ sa 8.500 oboljele djece, rubeole sa oko 2.500 oboljelih i morbila sa gotovo 3.000 oboljelih, navodeći da je to posljedica perioda od 1992. do 1998. godine, kada su ta djeca bila izostavljena iz vakcinacije.
"Ponekad mi se učini da vakcinacija bude žrtva svog uspjeha, jer se zaboravi da bi se, u slučaju smanjenja obuhvata vakcinacije i pada kolektivnog imuniteta, sreli nažalost i sa dječijom paralizom, difterijom i svim drugim bolestima, tako da je jasno šta je vakcinacija, njen značaj i uloga", rekla je Bojanićeva.
Osvrćući se na antivakcinalne pokrete, ona je navela da se prema stanovništvu i roditeljima djeluje edukativno.
"Koliko će se taj dio dalje razvijati, mi na to ne možemo posebno uticati, možemo samo kao struka govoriti o kvalitetu vakcinacije, odnosno vakcinciji kao najefikasnoj preventivnoj mjeri kada je riječ o zaraznim bolestima", zaključila je Bojanićeva.