BiH u prvih šest meseci ostvarila spoljnotrgovinski deficit u iznosu od 2,99 milijardi KM
BiH je u prvih šest meseci 2016. godine ostvarila spoljnotrgovinski deficit u iznosu od 2,99 milijardi maraka, čime je nastavljen trend negativne razmene roba sa zemljama iz okruženja i EU!
Izveštaj o spoljnotrgovinskoj razmeni ipak pokazuje rast izvoza za oko 14,9 odsto, čime je spoljnotrgovinski deficit u poređenju sa prvom polovinom prošle godine smanjen za 0,54 odsto. Uvezeno je robe vredne 7,68 milijardi KM (od čega pet milijardi iz EU), a izvezeno robe za 4,69 milijarde KM.
RS je u ovom periodu ostvarila spoljnotrgovinski deficit od oko 641 milion KM, uvezla je robe vredne 2,11 milijardu KM, a izvezla za 1,47 milijardi KM.
EU je najznačajniji spoljnotrgovinski partner i u njene zemlje iz BiH je izvezeno robe u vrednosti od 3,46 milijardi KM, a uvezeno robe u vrednosti većoj od pet milijardi, pa je zabeležen deficit od 1,8 milijardi KM.
I pored deficita od gotovo tri milijarde maraka, u Spoljnotrgovinskoj komori BiH kažu da ih ohrabruje rast izvoza koji je zabeležen u drvnoj industriji, agroindustrijskom i elektroenergetskom sektoru, te tekstilnoj, hemijskoj industriji...
- Pored svih nedaća koje nas okružuju, kada je reč o globalnom i ekonomskom tržištu i situaciji koja se i politički odražava na balkanske prostore, i dalje opstajemo. I oni koji izvoze i koji su naši pravi predstavnici na izvozu ka EU, zemljama CEFTA i EFTA opstaju i povećavaju izvoz. To je dokaz da smo žilavi i da, iako nemamo pravi poslovni ambijent, imamo pozitivne efekte kada je reč o izvozu i smanjenu deficita na šest meseci - rekao je direktor Sektora za makroekonomski sistem STK BiH Momir Tošić.
Zemlje CEFTA su drugi najznačajniji partner i u njih je iz BiH izvezeno 669 miliona KM, a uvezeno 1,8 milijardi KM. Najviše se izvozilo u Hrvatsku - 491,5 miliona KM, i to struje, aluminijuma, proizvode od drva i tkanine.
Iz Hrvatske se u BiH najviše uvozilo nafte, šećera, čokolade, piva i električne energije.
U STK kažu da su svi sektori zabeležili porast u izvozu, dok je pad zabeležen u mlečnoj i mesnoj industriji, te rudama.
Tekstilna industrija zabeležila je porast izvoza za čak 390 odsto.
- Nastavlja se pozitivan trend, ali izvoz se mora udvostručiti da bismo bili konkurenti. Mora se osigurati pozitivno okruženje, podsticaji, smanjiti kamatne stope, rasteretiti privrednike od visokih nameta - navodi se u polugodišnjem izveštaju.
SRBIJA
U Srbiju je izvezeno robe u vrednosti od 366,51 miliona KM - struja, koks, žice, šipke od železa i drvo, a najviše je uvezeno kukuruza, suncokretovog ulja, piva, nafte i razne vrsta peciva. Vrednost uvoza iz Srbije je 990 miliona KM.