FOTO: null

BiH bi uskoro mogla da dobije privatne agencije za procenu finansijske sposobnosti građana, koje bi sakupljale podatke o svim dugovanjima privatnih lica, od bankarskih kredita do neplaćenih računa za vodu, struju ili grejanje i imale bi ovlašćenja da "usl

Ovo se, smatraju stručnjaci, krije iza nedavno objavljenog predloga Visokog sudskog i tužilačkog saveta BiH (VSTS) o osnivanju privatnih agencija, u koje bi se iz sudova izmestilo preko dva miliona nerešenih komunalnih predmeta, a u kojima je zarobljeno više od milijardu maraka!


Evropska praksa

Sagovornici Pressa, dobro upućeni u ovu tematiku, ističu da ovakva praksa postoji u mnogim evropskim zemljama, te izdvajaju primjer Nemačke u kojoj postoji agencija "Šufa" koja sakuplja informacije o privatnim osobama, kao i firmama i ostalim organizacijama i daje ih drugim ekonomskim subjektima, koji na osnovu toga odlučuju o finansijskoj sposobnosti klijenata.

- Na primer, ukoliko želite da iznajmite stan, stanodavac vam traži da donesete izvod iz "Šufe" u kojem je precizna evidencija o vašim kreditnim obavezama, urednosti plaćanja računa, da li ste već negde ostali dužni za najam stana i slično. Na osnovu toga, stanodavac odluči da li će vas primiti ili ne - ispričala je za Press Mladenka Tomić, rodom iz BiH, koja živi u Minhenu.

Emil Kučković, izvršni direktor Kreditnog biroa LRC u Sarajevu, koji za svoje klijente radi naplatu potraživanja sudskim i vansudskim putem, kao i monitoring statusa bankovnih računa pravnih i fizičkih lica, objašnjava da je ono što sada predlaže VSTS, praksa u brojnim evropskim zemljama.

- Svetska praksa je pokazala da su to najbolji mehanizmi naplate, jer postoji evidencija o (ne)plaćanju svakog pojedinca. Mi smo svojevremeno imali bazu podataka o kreditnim zaduženjima iz banaka, ali i podatke iz više od stotinu javnih komunalnih preduzeća iz cele BiH. Na osnovu toga smo kreirali finansijsku istoriju pravnih i fizičkih lica - objasnio je Kučković.

On je istakao da je u međuvremenu doneta odluka Agencije za zaštitu ličnih podataka BiH da se više ne može voditi evidencija za fizička lica, uz objašnjenje da to nije od "opšteg interesa".

- Mi smo u našoj evidenciji imali i političare, kao i obične građane, a koji su bili dužni, na primer, za grejanje, vodu i slično - istakao je Kučković.


Disciplina plaćanja

Naglašava i da bi to trebalo uraditi po uzoru na sistem naplate saobraćajnih kazni, koji ne zahteva sudsku proceduru, jer je određeno da automobil ne može biti registrovan, dok se ne plate kazne.

- Ako se utvrdi da neko duguje za komunalije, uvođenjem sličnog uslovljavanja, povećala bi se disciplina plaćanja - dodao je Kučković.

Od preko dva miliona nerešenih komunalnih predmeta u BiH, trećina je zbog neplaćene RTV takse. Broj predmeta je u stalnom porastu. U VSTS ističu da, iako je njihova vrednost često veoma niska, rešavanje iziskuje isti angažman sudija kao i predmeti mnogo veće vrednosti.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )