Gradski štab za vanredne situacije u Bijeljini usvojio je danas operativne planove zaštite i spasavanja od poplava i od šumskih i drugih požara na otvorenom prostoru, koji su usaglašeni sa planom Vlade Republike Srpske u toj oblasti za ovu godinu.
Plan predviđa inspekcijski pregled vodozaštitnih objekata u gradu, čišćenje šahtova, kanala i korita svih bujičnih vodotoka, kao i obezbjeđivanje nasipnog materijala za slučaj poplave većih razmjera.
Osim dodatnog materijalno-tehničkog jačanja specijalizovanih gradskih jedinica za zaštitu od poplava i drugih nesreća na vodi i pod vodom, operativnim planom predviđeno je sprečavanje nekontrolisanog odlaganja smeća uz vodotoke i neplanske eksploatacije šljunka, kao i sprečavanje izgradnje stambenih objekata u kritičnom nebranjenom području.
U ovoj godini na području Bijeljine planirano je uređenje kanala Dašnica, koji protiče kroz grad, rekonstrukcija Majevičkog obodnog kanala u dužini od 12,6 kilometara, rekonstrukcija pumpnih stanica Begov put, Domuz skela i Topolovac, kao i ustava u Janji, na kanalu Selište u Balatunu, na ušću Dašnice u Savu i na spoju drinskog i savskog nasipa u Rači.
Prema analizi stanja koja je dio usvojenog operativnog plana, Civilna zaštita u Bijeljini od opreme za zaštitu i spasavanje na vodi ima 27 čamaca, 25 vanbrodskih motora, 50.000 vreća za pijesak, uz pumpe i ličnu opremu kao što su prsluci za spasavanje, ribarski kombinezoni i gumene čizme za pripadnike u 13 mjesnih zajednica uz rijeke Drinu i Savu.
U ovoj godini planirana je nabavka dva aluminijumska čamca sa motorima i prikolicama, za šta je obezbijeđeno 60.000 KM, a istaknuta je potreba za boljim opremanjem ronilačkih klubova u gradu "Panteri" i "Nautilus".
Budžetom Bijeljine planirano je 330.000 KM za sanaciju i održavanje vodotoka i vodoprivrednih objekata, uz 318.500 KM učešća u finansiranju Javne ustanove "Vode Srpske", a obezbijeđeno je i 520.000 KM za potrebe eksproprijacije zemljišta u zonama vodoprivrednih objekata.
Dodatnih 400.000 KM od vodoprivrednih naknada biće usmjereno u infrastrukturne projekte i radove koji su u funkciji zaštite od poplava.
Na današnjoj sjednici Gradskog štaba za vanredne situacije u Bijeljini iskazana je potreba za kupovinu mašine za punjenje vreća koja za jedan sat napuni 4.000 vreća, što je vrlo bitno u početnoj fazi odbrane od poplava.
Tokom kratke diskusije zaključeno je da je Vatrogasna jedinica sa 56 profesionalnih vatrogasaca u Bijeljini među najbolje opremljenim u Republici Srpskoj.
Sjednica Gradskog štaba za vanredne situacije u Bijeljini održana je u Skupštinskoj sali Centra za kulturu "Semberija".