Skupština grada Bijeljina usvojila je danas nacrt gradskog budžeta za narednu godinu u iznosu od 47 miliona KM, što je preko pet miliona KM manje od ovogodišnjeg budžeta.
Načelnik Odjeljenja za finansije Slavko Bašić rekao je da je budžet planiran na nivou izvornog za ovu godinu i da njegova struktura odražava kontinuitet u raspodjeli novca iz gradske kase.
Budžetom Bijeljine za 2018. godinu predviđeno je 34 miliona KM za tekuće rashode, pri čemu se za plate 392 zaposlena u gradskoj administraciji izdvaja 14,3 miliona KM.
Više od šest miliona KM iz gradske kase utrošiće se za otplatu kredita, dok je 5,5 miliona KM planirano za kapitalne investicije.
Odbornik opozicionog SNSD-a Vaso Arsenović pozvao je gradsku vlast da kapitalna ulaganja usmjeri na poboljšanje privrednog ambijenta u gradu, zamjerajući im da nisu planirali investicije za bolji život građana, kao i da godinama nisu ispunili obećanja poput investicije u Poljoprivrednu školu i Biblioteku u Bijeljini.
Šef Kluba odbornika Socijalističke partije Nedeljko Jović zatražio je od gradonačelnika da se u budžetu nađe 450.000 KM za podršku rađanju, subvencije za boravak djece u privatnim vrtićima i za pomoć najugroženijim penzionerima, što su mjere kakve već imaju drugi gradovi i opštine u Republici Srpskoj.
Odbornik Pokreta uspješna Srpska LJubiša Petrović nazvao je budžet Bijeljine za 2018. godinu antirazvojnim i potrošačkim.
On je rekao da građani i lokalni privrednici neće imati nikakvu korist od budžeta Bijeljine, nego će većina novca otići za plate administracije i za otplatu višemilionskih dugovanja koja su posljedica lošeg rada Gradske uprave.
Odgovarajući na kritiku opozicije, gradonačelnik Bijeljine Mićo Mićić rekao je da će prioriteti za ulaganje naredne godine biti završetak škole i vrtića u naselju Ledinci i Centra za socijalni rad sa dnevnim centrom za djecu sa posebnim potrebama.
Prema njegovim riječima, u kapitalnim ulaganjima mora se naći i novac za završetak izgradnje kanalizacije u gradu i infrastrukture u industrijskim zonama, kao i novac za eksproprijaciju milion metara kvadratnih za izgradnju drinskog nasipa.
Šef Kluba odbornika SDS-a Jovan Gajić branio je predloženi budžet ističući da su krediti koji se sada vraćaju već upotrijebljeni za kapitalne investicije u gradu, poput izgradnje zgrade fakulteta, gradske zaobilaznice i Centra za socijalni rad.
Odbornici su usvojili i informaciju o izvršenju budžeta Bijeljine za devet mjeseci ove godine, koji je ostvaren sa 96 odsto u odnosu na plan, što u Gradskoj upravi ocjenjuju kao pokazatelj stabilnosti budžeta.
Odbornici SNSD-a Nedeljko Ćorić i Vaso Arsenović prigovorili su da je budžetska potrošnja u Bijeljini povećana za 3,5 miliona KM, dok su izvorni prihodi grada manji za milion KM, a ispunjenje kapitalnih ulaganja je svega 42 odsto, bez ulaganja u zapošljavanje i bolji privredni ambijent.