FOTO: InfoBijeljina

Devetnaestogodišnji programer Kenan Mahmutagić iz Gradiške postao je poznat široj javnosti nakon što je njegova aplikacija „Digitalni farmer“ na konkursu „M:tel-a“ proglašena za najbolju aplikaciju, a portal InfoBijeljina kontaktirao je Mahmutagića i razgovarao sa njim o interesovanju za programiranje, oblastima koje ga posebno zanimaju i daljim planovima za napredovanje.

Mahmutagić za naš portal navodi da se za tehnologiju i programiranje zainteresovao još u šestom razredu osnovne škole, kada je počeo da igra igrice. 
 
- U tom periodu sam odlučio da napravim blog na kojem sam objavljivao razne vijesti u vezi sa gejmingom. Kroz taj proces naučio sam kako da izrađujem blogove i web-stranice. Nakon toga, igrajući jednu igricu na računaru, poželio sam da napravim svoju verziju te igrice. Istražio sam u kojem alatu je igrica napravljena, savladao ga i izbacio svoju prvu igricu. Kasnije sam počeo da učim Android Studio i izrađujem mobilne aplikacije. To se desilo krajem devetog razreda osnovne škole, kada sam kupio Google Play nalog kako bih mogao postavljati svoje aplikacije i omogućiti pristup svim korisnicima – prisjeća se Mahmutagić.

 
Njegova uža specijalnost obuhvata izradu mobilnih aplikacija i mobilnih igrica, kao i kreiranje web-stranica i web-trgovina. U posljednje vrijeme, intenzivno se posvetio i digitalnom marketingu, promovišući sebe i svoje proizvode putem društvenih mreža, te platformi poput Google Ads i Meta Ads. 
 
- Kontinuirano pratim trendove u svijetu mobilnih aplikacija i tehnologija, te se aktivno edukujem i radim na implementaciji vještačke inteligencije u svoje mobilne aplikacije. Nadalje, razvijam projekte koji uključuju virtuelnu stvarnost i proširenu stvarnost, i usmjeren sam na stalno unapređenje i inovacije u tom području – naglašava Mahmutagić u izjavi za InfoBijeljinu.

Prema njegovim riječima, da bi neko mogao uspješno da se bavi programiranjem, potrebno je da razvije određene osnovne baze znanja i vještina. Prvo i osnovno, kaže Mahmutagić, važno je razumjeti osnove računarske teorije, kao što su binarne operacije i logički sklopovi. 
 
- Zatim, treba imati solidno razumijevanje algoritama i struktura podataka, koji su temelj svake programske logike. Pored toga, poznavanje barem jednog programskog jezika, kao što su Python, Java ili C++, ključno je za početak. Takođe, neophodno je razumijeti osnove softverskog razvojnog procesa, kao što su verzioniranje koda, upravljanje projektima i testiranje softvera. Uz sve to, sposobnost rješavanja problema i logičkog razmišljanja su nezamjenjive vještine koje programer treba da razvije kako bi uspješno prevazišao izazove u svijetu programiranja. Ove baze omogućavaju pojedincu da stvori čvrst temelj za dalje usavršavanje i napredovanje u svijetu softverskog inženjeringa – dodaje ovaj mladi programer.

 
On navodi da je istrajnost ključna, jer je samo deset odsto talenat, a ostatak su učenje i rad, bilo samostalno ili uz pomoć mentora.
 
- Vjerujem da svako ko posjeduje želju za učenjem i spremnost na rad može uspješno naučiti programiranje. U današnjem dobu interneta i raznovrsnih dostupnih alata, čak 90% znanja o programiranju može se samostalno usvojiti. Bitno je da budemo istrajni u svojim naporima, jer, iako dostupnost znanja nije problem, zahtijeva se predanost i rad. Promovisanje vlastitog znanja i izgradnja portfelja ključni su za uspjeh, jer mnogi smatraju da će odmah nakon završetka školovanja dobiti posao i visoke prihode, što često nije slučaj. U početku, možda ćemo doživjeti neuspjehe, ali ti trenuci su dragocjeni jer iz njih možemo mnogo naučiti – ističe Mahmutagić.
 
On naglašava da programeri koji rade za domaće kompanije primaju prosječno između 1.500 do 6.000 KM mjesečno, a s druge strane, programeri koji rade za inostrane kompanije često ostvaruju znatno veće prihode, dosežući do 10.000 KM mjesečno. 
 
- Ova varijacija u platama individualna je za svakog programera, zavisno od oblasti u kojoj se specijalizuju i kojim vještinama raspolažu. Pojava vještačke inteligencije značajno je uticala na dinamiku plata programera, budući da implementacija AI tehnologija omogućava uštedu vremena i resursa, što takođe može uticati na visinu primanja u ovoj industriji – kaže Kenan.
 
Kada je riječ o programiranja i on-line poslovima, on smatra da ne postoje ograničenja u pogledu zarade ili uspjeha. 
 
- Bez obzira da li se nalazite ovdje ili u inostranstvu, imate gotovo iste mogućnosti jer danas možete raditi s bilo kojeg mjesta putem "remote work" modela, kao zaposleni u firmi ili kao freelancer. Možete razvijati softvere, mobilne aplikacije ili igre, te pružati usluge širom svijeta. Jedina razlika koju bih izdvojio kao nedostatak je to što programerima aplikacija iz Bosne i Hercegovine nije dozvoljeno da prodaju aplikacije ili stavke unutar aplikacija putem Google Play prodavnice. Iz tog razloga, mnogi smatraju da je bolje raditi u inostranstvu. Lično, mislim da je to jedan od glavnih nedostataka rada u ovoj industriji u našoj državi – dodaje Mahmutagić.

 
Što se tiče evolucije tehnologije, postoji bojazan da će vještačka inteligencija preuzeti ulogu programera. Primjeri poput Googlea, Mete i Epic Gamesa pokazuju kako su već otpustili značajan dio svojih radnika, smanjujući troškove uz pomoć AI-a. 
 
- Iako je moguće da AI zamijeni dio posla, vjerujem da će uvijek biti potrebno ljudsko nadgledanje i implementacija. Osim programera, ostala zanimanja kao što su dizajneri, lektori, menadžeri društvenih mreža, pisci i novinari takođe su pod prijetnjom. Budućnost možda donosi trend smanjenja broja radnika i stagnaciju plata u tim sektorima, ali važno je naglasiti da ljudski faktor nikada neće biti potpuno zamijenjen – navodi Mahmutagić.
 
Mladima koji žele da se bave programiranjem, izradom aplikacija ili video igrica, on želi da poruči da se trude i nikada ne odustaju od svojih snova. 
 
- Upravo iz svoje sobe mogu stvoriti rješenje koje će promijeniti svijet. Takođe, želim im poručiti da prvenstveno treba da imaju ljubav i empatiju prema onome što rade, te da to ne rade isključivo zbog zarade. Zarada će sama vremenom doći, ali je važno stalno se usavršavati na tom polju i pratiti trendove u svijetu. Ne treba da se ustručavaju da pokažu svoju zainteresovanost i znanje nastavnicima ili profesorima, ili da potraže pomoć od njih. Roditeljima bih poručio da podrže snove svoje djece, jer upravo roditelji, profesori i nastavnici treba da budu najveća podrška – zaključuje Mahmutagić.
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )