Kafa je nezaobilazan dio svakodnevnog života u Bosni i Hercegovini, gdje mnogi ne mogu zamisliti početak dana bez šoljice omiljenog napitka. Bez obzira na to da li se pije kod kuće, na poslu ili u omiljenom kafiću, kafa predstavlja naviku kojoj se teško odolijeva. Nakon jutarnje kafe, slijedi podnevna, a poseban užitak donosi ona poslije završenog radnog dana. Međutim, ljubav prema kafi u BiH ima svoju cijenu, a ona je posljednjih mjeseci u stalnom porastu.
Rast cijena sirove kafe na svjetskim berzama, uzrokovan klimatskim promjenama, lošim vremenskim prilikama u Brazilu, najvećem proizvođaču kafe, te geopolitičkim promjenama, već se osjeća i u Bosni i Hercegovini. Iako su cijene kafe i do sada bile visoke, nova poskupljenja bi mogla dodatno opteretiti budžet građana.
Dodatni pritisak na cijene kafe dolaze i od promjena u globalnoj trgovinskoj politici. Najava Donalda Trampa o uvođenju visokih carina na uvoz iz Meksika, Kanade i Kine izazvala je zabrinutost među proizvođačima i prerađivačima kafe.
U Bijeljini se prosječna cijena šoljice kafe trenutno kreće oko 2,5 KM. Međutim, priča se da bi uskoro mogla dostići čak 3,5 KM, što bi bio značajan udar na džepove građana. Ugostitelji pravdaju ova poskupljenja povećanjem plata i doprinosa radnicima i rastom ulaznih troškova, ali građani nisu uvijek zadovoljni a ima i onih koji kažu da ugostitelji pretjeruju, “jer iz kilograma kafe koja košta nešto više od 40 KM izvuku 120-140 kafa i neka je samo po 2,5 KM, to je 300-500 maraka. Pa, da li im je malo?! Ako je poskupjela 10 posto, ne možete odmah dizati za 0,50 KM po šoljici”
Prema podacima, Bosna i Hercegovina je za samo pet mjeseci 2024. godine uvezla kafu u vrijednosti od 75,8 miliona KM, što je za 20,4 miliona KM više nego u istom periodu prošle godine. Najveći dio kafe uvezen je iz Brazila, dok su značajne količine stigle i iz Italije, Indije, Vijetnama, Perua, Kube i Hrvatske.
Građani se sve češće žale na poskupljenja, ali većina njih priznaje da neće odustati od ovog omiljenog užitka. "Navikli smo piti kafu, pa ćemo je plaćati koliko god da bude koštala. To nam je jedino uživanje," kažu neki, dok drugi smatraju da ugostitelji ipak pretjeruju sa podizanjem cijena. Ipak, kafa ostaje nezaobilazni dio svakodnevice, čak i kada postaje luksuz koji sve više košta.