Rok za legalizaciju objekata ističe 31. decembra ove godine, upozoravaju u Odjeljenju za prostorno uređenje Grada Bijeljina.
Prema procjenama nadležnih, u Gradu je trenutno oko nelegalnih 8.000 objekata, s tim da, kada je riječ o kućama, pojedine imaju i pomoćne objekte, što uvećava broj nelegalnih građevina.
Prema riječima Miladina Rakića, iz Odjeljenja za prostorno uređenje, od 2013. godine, kada je stupio na snagu Zakon o legalizaciji, podnijeto je 2.630, a u ovoj godini samo 630 zahtjeva za legalizaciju, pri čemu su zahtjevi za legalizaciju koje podnose građani često nepotpuni.
- Vlasnicima takvih objekata izdajemo potvrdu da su u postupku, da bi mogli da priključe svoje objekte na elektro ili vodovodnu mrežu, s tim da su obavezni dopune zahtjeve. Trenutno je više od 1.000 nepotpunih predmeta - naveo je Rakić.
Zahtjevi za legalizaciju se odnose na stambene i poslovne objekte površine do 400 kvadratnih metara izgrađene do maja 2013. godine i za takve objekte vlasnici plaćaju fiksnu nadoknadu.
- Za objekte do 100 kvadrata naknada iznosi 100 konvertibilnih maraka, do 200 kvadrata - 500 KM, do 300 kvadrata - 1.000 KM, a do 400 kvadrata - 2.000 KM. Za objekte veće kvadrature nisu predviđene ove olakšice, nego plaćaju iznose planirane redovnim postupkom legalizacije, koji su mnogo veći - pojasnio je Rakić.
On je dodao da su porodice poginulih boraca, ratni vojni invalidi prve i druge kategorije i teško oboljeli građani oslobođeni plaćanja nadoknade za legalizaciju objekata do 400 kvadratnih metara površine.
U nadležnom gradskom Odjeljenju apeluju i da poljoprivrednici uđu u postupak legalizacije ekonomskih i objekata za uzgoj stoke, da bi stekli pravo na dobijanje podsticaja.
Iz ovog Odjeljenja podsjećaju i da se poljoprivredni objekti koji su izgrađeni do 1980. godine smatraju legalnim i njima se izdaje građevinska i upotrebna dozvola.