Napokon su se u Sarajevu usaglasili srpski poslanici. I oni u vladajućim i oni u opozicionim strankama, potrudili su se da ne prođe zakon kojim se ograničava iznos otpremnina u institucijama BiH.
Kada su u pitanju njihovi interesi, svi poslanici iz Republike Srpke, osim Dušanke Majkić, glasali su protiv. Majkićeva je svoju otpremninu, javlja ATV
- Iskreno rečeno to je bio stav kluba - objasnio je svoj glas Lazar Prodanović, poslanik SNSD u Predstavničkom domu PS BiH.
Takvi su uglavnom bili odgovori srpskih poslanika, na pitanje zašto su glasali protv smanjenja astronomskih otpremnina. Svi su upućivali na druge ili redom ubeđivali da su glasali onako kako im je u klubu rečeno.
- Stav kluba i jednog i drugog i SNSD i SDS je bio da se ne glasa za to - rekao je Jovan Vukovljak, nezavisni poslanik u PD PS BiH.
U nedostatku obrazloženja, zašto nisu hteli da smanje sopstvene otpremnine, poslanici su išli i do ubeđivanja da nije u redu da neko od poslanika parcijalno predlaže rešenja. Svim se silama u SDS trude da uvere da će oni podržati svako ograničavanje sopstvenih primanja, ali kada se o platama i naknadama bude u paketu raspravljalo.
- Zato što u Parlamentu stoji zakon Saveta ministara, kojim se isto to može urediti, što gospodin Arnut želi da se to zove Arnatovim zakonom, a pri tom isti taj blokira zakon Saveta ministara - rekla je Aleksandra Pandurević, poslanik SDS u PD PS BiH.
I tako su se napokon, usaglasili Srbi u Sarajevu, ali samo oko onog što se tiče njihovog novčanika. Upravo, brigu za sopstveni interes najviše im zameraju građani.
Pred poslanicima se juče našao u drugom čitanju predlog zakona koji ograničava otpremnine na maksimalno 9.980 maraka umesto još aktuelnih oko 30 hiljada. Iako je bilo predviđeno, poslanici se nisu bavili, ni drugim zakonima koji bi regulasali njihova primanja, jer je komsija za finansije trazila dodatna dva meseca za novo usaglašavanje. Valjda je i to, kako vole reći, u narodnom interesu.