FOTO: null

Tokom prošle godine u BiH je uvezeno alkoholnih pića u vrijednosti 187,6 miliona KM, od čega se skoro 70 odsto odnosi na pivo, podaci su Spoljnotrgovinske komore. Tako je lane na tržište BiH uvezeno 129,4 miliona KM piva, 30,9 miliona vina i 27,3 miliona

Ipak, poslednje istraživanje Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) pokazalo je da na području Balkana najmanje piju upravo građani BiH, u prosjeku 6,2 litra godišnje.

To praktično znači da smo za samo dvije godine dobro povukli ručnu kad je riječ o količini popijenog alkohola, s obzirom na ranije podatke SZO prema kojima je odrasli stanovnik BiH u prosjeku pio 9,6 litara.

Dok se ugostitelji vajkaju da je promet u kafanama iz godine u godinu sve lošiji, iz udruženja potrošača poručuju da, s obzirom na standard, previše para trošimo na luksuz.

Da, bez obzira na krizu, uvozimo sve više alkohola, potvrđuje i zvanična statistika prema kojoj smo lane, u odnosu na 2014. godinu, na uvoz potrošili 5,2 miliona KM više.

– Alkohol je luksuz kojeg se, međutim, naši građani teško odriču, što pokazuju i podaci o uvozu piva, vina i žestokih pića. Mnogi će se prije odreći nekih proizvoda, nego navike da popiju dnevno koju rakijicu ili pivo, kod kuće ili u kafani, svejedno. Alkohol ostavljaju tek u ekstremnim situacijama, najčešće kad se razbole, pa im ljekar zabrani. Međutim, riječ je o prilično skupom izdatku, posebno u ovim teškim vremenima – ističu u udruženjima potrošača.

Ugostitelji poručuju da su prošla vremena kad se od kafane moglo dobro živjeti. Danas, kako kažu, gosti uz dvije kafe sjede po nekoliko sati, dok je iz godine u godinu sve više onih koji prave domaću rakiju i piju u kući.

Pored uvezenih količina alkohola, činjenica je da građani BiH tokom godine proizvedu velike količine rakije i vina, koje ne ulaze u zvanične statistike. Iako nema pouzdanih podataka koliko ko domaćeg alkohola proizvede i popije kod kuće, poznato je da se u sjeveroistočnoj Bosni pije dosta šljivovice, a u Hercegovini dosta vina domaće proizvodnje.

Prema procjenama, kotlovi u RS tokom jedne “rakijske” sezone prerade najmanje 10.000 tona jabuka i šljiva, od čega se dobije skoro million litara rakije.

Neki podaci pokazuju da u Srpskoj svaki peti muškarac i dvadeseta žena svakodnevno konzumira alkohol. Pojedinačno, sedmično u prosjeku popiju 17 doza, bilo piva, vina, žestokog pića, likera ili koktela. Najviše piju ljudi stariji od 65 godina, istraživanje koje je svojevremeno urađeno u RS pokazalo je da se polovina anketiranih učenika prvi put napila prije 13. godine života.

Tamanimo kafu i cigarete

Po količini ispijene kafe i ispušenih cigareta, građani BiH konstantno su u samom vrhu mnogih listi, bez obzira na to što je riječ o prilično skupim navikama. Prema analizama agencije za istraživanje tržišta „Gfk“ na kafu, koju svakodnevno pije oko 64 odsto građana, najčešće u dobi između 45 i 55 godina, godišnje potrošimo više od 160 miliona KM, po čemu su u evropskom vrhu.

Kad je riječ o konzumaciji cigareta, u konkurenciji 187 država svijeta, pored Makedonije, zemlja sa najvećim brojem pušača upravo je BiH, u kojoj puši svaki treći stanovnik.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )