Nad cijelom teritorijom Bosne i Hercegovine upaljen je žuti meteoalarm jer postoje uslovi za izraženije grmljavinsko nevrijeme i mogućnost grada.
Juče je u poslijepodnevnim satima olujno nevrijeme zahvatilo područje Sarajeva i Krajine, praćeno obilnim padavinama, jakom grmljavinom i vjetrom.
Glavne gradske saobraćajnice, posebno velike raskrsnice su bile poplavljene, a usljed nevremena nekoliko sarajevskih naselja ostalo je bez napajanja električnom energijom.
Nedim Sladić, bh. lovac na oluje, za N1 je kazao da se jučerašnje nevrijeme nije desilo tek tako bez razloga.
"Temperatura od 29° i gotovo 50% vlage u zraku kao i prisustvo vrlo oslabljenog ciklona na istoku u samom Sredozemlju i jačanja anticiklone sa zapada bili su gotovo idealan okidač za jače grmljavinsko nevrijeme u centralnom i istočnom dijelu Bosne, gdje je vertikalni razvoj oblačnosti bio vrlo jak tokom cijelog dana, a tako će biti sve do petka. 27. juli, a to je period sveca Ilije ili poznatijeg kao Peruna Gromovnika. Tada, kako mu samo ime kaže, udari gromova su najjači u čitavoj godini i tada se dešavaju upravo najjača nevremena nakon većih vrućina koje smo ispratili krajem prošle sedmice. I upravo period najjačih nevremena kod nas se javljaju između 25. jula i 05. augusta"
Prema vremenskoj prognozi Federalnog hidrometeorološkog zavoda danas će u našoj zemlji preovladavati umjereno do pretežno oblačno i nestabilno vrijeme.
U jutarnjim satima padavine se očekuju u Posavini. Tokom dana sa kišom, pljuskovima i grmljavinom u većini područija. Lokalno i povremeno postoje uvjeti za izraženije grmljavinsko nevrijeme, ponegdje uz pojavu grada. Na jugu Hercegovine sunčano i bez padavina. Vjetar slab do umjeren projenljivog smjera, a na momente i pojačan. Najviša dnevna temperatura od 29 do 35 stepeni.