FOTO: InfoBijeljina

Kukuruzom je proljetos zasijano u Semberiji oko 25.000 hektara. Korovi ‘’osvajaju’’ parcele na kojima su padavine onemogućile obavljanje korektivnog tretmana. Tamo gdje je obavljeno tretiranje zemljišta herbicidima nakon sjetve, a prije nicanja, korovi su prisutni u manjem obimu.

Inženjer poljoprivrede Stevan Perković iz Resora za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi Područne jedinice Bijeljina upozorava da u usjevima kukuruza dominiraju jednogodišnji i višegodišnji uskolisni korovi, među kojima  najviše sirak kojeg je izuzetno teško suzbiti i kojem trenutni vremenski uslovi omogućavaju da se brže razmnožava i niče.

- Nikosulfuroni preparati ne mogu da zaštite usjev, a izbor herbicida se smanjuje i uglavnom su ti djelotvorniji i skuplji na tržištu. Zato se mora poštovati uvođenje plodoreda, te održavati uvratine i međe. Preporučujem ratarima da čim budu mogli uđu u njive, prihrane usjeve sa vodotopivim mineralnim đubrivima da bi omogućili kukuruzu da preraste korov - savjetuje Perković. 

On upozorava da će, ukoliko to ne učine, prinos biti značajno smanjen.

- Sirak može da odnese od 25 do 30 odsto usjeva. Može čak doći i do potpunog gušenja ove kulture, pa da se mora vršiti presijavanje parcela. To opet povećava troškove proizvodnje - kaže Perković za portal InfoBijeljina. 


S obzirom da je u zavisnosti od vremena sjetve i strukture zemljišta kukuruz u fazi razvoja od 5 do 7 listova, a da stabilizacija vremena nije na vidiku, poljoprivrednicima vrijeme ističe.

- Na neke oranice se neće moći ući ni dva, tri dana nakon prestanka padavina. Neki poslednji rok za tretman je kada biljke budu imale od 8 do 9 listova. Ima naravno i preparata koji se mogu koristiti i u kasnijoj fazi rasta kukuruza, ali tada je kukuruz i naosjetljiviji pa može djelovati negativno na kvalitet prinosa – upozorava Perković. 

Suzbijanje korova nakon nicanja kukuruza ima prednosti u odnosu na dubinsko tretiranje, zbog mogućnosti biranja herbicida na osnovu vrste korova koji su prisutni u usjevu. Međutim, nedostatak  je što su ovi herbicidi skuplji u odnosu na zemljišne, a u situacijam, kada su obilne i duže padavine onemogućile ulazak mehanizacija u njivu, korovi ojačaju i kukuruz preraste fazu koja je dozvoljena za tretiranje herbicidom, pa može doći do polijeganja kukuruza izazvanog oštećenjem hormona rasta, upozoravaju stručnjaci.
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )