FOTO: pametnica.rs

Elektronski uređaji sastavni su dio naše svakodnevice od trenutka kada se probudimo do trenutka kada zaspimo.

Nažalost, to može značiti da sebi činimo medvjeđu uslugu ne samo u pogledu svojih navika spavanja, već i opšteg zdravlja, prenosi portal Kliks.
 
U studiji iz juna 2021. objavljenoj u Scientific Reports, grupa od 10 odraslih muškaraca bila je izložena svjetlosnoj diodi (LED), organskoj diodi koja emitira svjetlost (OLED) ili prigušenom svjetlu četiri sata prije nego što su zaspali u metaboličkoj komori, u kojoj su ih pratili istraživači. Otkrili su da su ispitanici, izloženi LED svjetlu, doživjeli značajno smanjenje sposobnosti sagorijevanja masti dok spavaju.
 
"Iako nije primijećen nikakav uticaj na arhitekturu sna, potrošnja energije i temperatura jezgre tijela tokom sna značajno su smanjeni nakon izlaganja OLED-u. Nadalje, oksidacija masti tokom sna bila je značajno niža nakon izlaganja LED-u u usporedbi s OLED-om", rekao je dr Kumpei Tokuyama, profesor u školi za zdravstvene i sportske nauke na Univerzitetu Tsukuba i viši autor studije.
 
Prema Tokuyami, to može značiti da bi upotreba uređaja prije spavanja mogla otežati gubitak kilograma ili čak dovesti do debljanja vremenom.
 
Iako izloženost OLED-ima u odnosu na LED-ove može imati manji učinak, smanjenje potrošnje energije tokom spavanja ispitanika bilo je još uvijek dovoljno značajno da bi moglo dugoročno dovesti do fizioloških promjena.
 
Ovo nije prvi put da je umjetno svjetlo povezano s potencijalom za povećanje tjelesne težine. Prema studiji iz 2019. objavljenoj u JAMA Internal Medicine, među studijskom populacijom od 43.722 žena u dobi od 35 do 74 godine, one koje su spavale sa svjetlom ili televizorom u sobi imale su veće stope pretilosti na početku studije i imale su 17 posto veću vjerovatnost da su nakon završetka studije dobili najmanje 11 kilograma.
 
Dok su autori studije interne medicine JAMA priznali da iz njihovog istraživanja nije jasna veza između izloženosti svjetlu i povećanja tjelesne težine, drugi naučnici imaju svoje teorije. Na primjer, pregled istraživanja iz 2019. objavljen u hronobiology International  utvrdio je vezu između izloženosti plavom svjetlu i kraći REM san - što je povezano s debljanje
 
Ako želite poboljšati kvalitet svog sna i usput poboljšati svoje zdravlje, pokušajte isključiti te uređaje i svjetla.
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )