Ukupna šteta u biljnoj proizvodnji Srpske, uzrokovana ekstremno visokim temperaturama i nedostatkom padavina, sudeći prema procjenama nadležnih, mogla bi da bude čak 270 miliona KM. Samo u Semberiji šteta na soji, kukuruzu, povrću, voću i duvanu, biće izm
Poljoprivrednici od nadležnih očekuju pomoć u prevazilaženju teške situacije, a ukoliko ona izostane, najavili su i radikalnije mjere, između ostalog mirne proteste.
- Mislimo da bi Vlada RS umjesto 11 trebala izdvojiti 30 miliona. Takođe i gradska uprava Bijeljina morala bi izdvojiti 5 miliona KM s obzirom da je budžet ove lokalne zajednice veći od 50 miliona, a poljoprivreda jedan od starteških pravaca razvoja ovog područja – kazao je član Asocijacije poljoprivrednih udruženja Semberije, Ljubiša Petrović.
I semberski poljoprivrednici apeluju na gradsku upravu Bijeljina da iznađe mogućnosti i pomogne im. Smatraju da Agrarni fond grada Bijeljina sa budžetom od milion i 100.000 KM nije dovoljan i da se ova sredstva ne raspodjeljuju ravnomjerno i svrsishodno. Zamjeraju i to što izostaje adekvatna podrška u izgradnji sistema za navodnjavanje. Od lokalne vlasti, ali i nadležnih republičkih institucija očekuju da novac koji investiraju u zaštitu od poplava preusmjere na poboljšanje kanalske mreže jer je navodnjavanje jedini način da se preduprede posledice suše.
Nenad Nikolić iz Crnjelova obrađuje 8 hektara oranica. Sadi povrće i ratarske kulture. Ima sisteme za navodnjavanje, ali uprkos tome, suša je uzela danak.
- Prosjek je 10 do 12 metara kukuruza po dunumu. I to kada se uradi sve po pripisima, znači primjeni agrotehnika, đubrenje, hemijski tretman, pravi plodored. Sada neću imati ni 4 metra. Kukuruz je biljka kojoj od nicanja do berbe treba oko 600 litara po kvadratu. Ja sam dva puta zalivao i to oko 100 litara po kvadratu. To nije dovoljno da spasi usjeve, a poskupilo mi je proizvodnju -kaže Crnjelovac.