UNIŠTENI KROVOVI I USJEVI: Posle nevremena srpska sabira štetu od posledica oluje i poplava
Izvor: novosti.rs
×
0
Podijeli
FOTO: srna
Nevrijeme praćeno jakim vjetrom i obilnim padavinama sa gradom, nanijelo je veliku štetu u Modriči i širem području banjalučke regije.
Na desetine objektata je oštećeno, kao i mnogi usjevi. U Mišinom Hanu kod Banjaluke vjetar je čak kidao i krovove sa kuća, dok je Opština Modriča proglasila vanrednu situaciju zbog nevremana i štete koju je nanijelo.
Prema prvim procjenama u Modriči šteta je izuzetno velika, na objektima, saobraćajnim komunikacijama, vozilima, a posebno je vidljiva na poljoprivrednim površinama. Nakon razmatranja prvih informacija sa terena, od strane komandanta i članova Štaba usvojeni su zaključci gdje se nalaže Civilnoj zaštiti Opštine Modriča, da pribavi izvještaj o djelovanju protivgradne zaštite RHMZ o aktivnostima i najavama olujnog nevremena.
- Štetu ćemo tek u narednim danima moći preciznije procijeniti i reći o kojim se iznosima približno radi. Tužno je pogledati polja Posavine i Trebave, jer su usjevi naših poljoprivrednika za par minuta potpuno uništeni. Hidrometeorološki zavod nije poslao nikakvo obavještenje, te ćemo tražiti izvještaj od njih i protivgradne zaštite, da ustanovimo da li je u tom lancu neko zakazao. Proglasili smo vanrednu situaciju kako bi mogli interventno da djelujemo - istakao je komandant Štaba Jovica Radulović.
Sa druge strane, Grad Banjaluka je već formirao Komisiju koja je na terenu i utvrđuje štetu na objektima.
Šef Odseka za poslove civilne zaštite i profesionalno teritorijalno vatrogasno-spasilačke jedinice Grada Banjaluka, Dragan Babić rekao je da je nevrijeme izazvalo najveće probleme u Mišinom Hanu, te da su nadležne ekipe odmah nakon nevremena obišle kompletne lokacije i sva domaćinstva, sagledali situaciju i pružili podršku.
- Sugrađani koji su pretrpili štetu mogu da prijave Civilnoj zaštiti. Komisija je već danas na terenu kako bi se procijenila šteta - poručio je Babić.
Mještane Mišinog Hana, koji su usled olujnog nevremena ostali bez krova nad glavom, obišao je i gradonačelnik Draško Stanivuković, koji je poručio da će Grad pružiti maksimalnu podršku ovim stanovnicima.
- U najkraćem vremenskom roku pružićemo materijalnu i svu drugu potrebnu podršku kako bi šteta bila sanirana - istakao je Stanivuković.
Samo dva dana u maju bez padavina
Maj je u Republici Srpskoj bio vrlo promjenljiv, a bez kiše su bila samo dva dana, 6. i 11, rečeno je u Hidrometeorološkom zavodu. Zbog jake nestabilnosti česte su bile i lokalne nepogode uz jače pljuskove sa grmljavinom, obilnije padavine u kratkom roku, kao i grad. Količina padavina bila je neujednačena, a najviše kiše palo je na sjeverozapadu. Obilnijih padavina bilo je u Novom Gradu, gdje su tokom cijelog mjeseca pala 158,3 milimetra kiše, a 28. maja za nekoliko časova 65,1 milimetar kiše koja je izazvala i bujične poplave u pojedinim predjelima.