FOTO: N1/Screenshot/Milliyet

Erkan Alisan sagradio je seosku kuću koja je i održiva i estetska. U razgovoru za turske medije rekao je da "postoji vrlo malo ljudi" koji poznaju tehniku ​​gradnje ove kuće, u kojoj su korištena samo tri materijala, koja ne treba održavanje i otporna je na zemljotrese.

"Nema potrebe za klima uređajem u ljetnim mjesecima, dovoljan je mali grijač zimi", kazao je 60-godišnji umjetnik koji je diplomirao na Fakultetu likovnih umjetnosti, Odsjek za slikarstvo i kiparstvo Univerziteta Dokuz Eylul.

Nakon što je godinama radio na mnogim projektima vezanim za različite građevinske tehnike, Alisan se od 2015. godine u potpunosti fokusira na prirodne strukture.

Iste godine, preuzeo je izgradnju filmskog seta BKM-a, koji je osnovao Yilmaz Erdogan, produbljujući svoje stručno znanje u ovoj oblasti.

Nakon što je 2022. godine diplomirao i na Univerzitetu Adnan Menderes, Odsjek za restauraciju, Alisan nastavlja raditi na projektima prirodnih struktura koje spajaju estetske i ekološke vrijednosti.

Otkrio formulu

"Iako sam u prošlosti izvodio mnoge projekte tradicionalnim tehnikama gradnje, moj prvi susret sa komprimiranim tlom bio je kada mi je ponuđeno da izgradim BKM-ov filmski set", ispričao je za Milliyet.

"Nakon što sam preuzeo projekat, proveo sam opsežno istraživanje ove tehnike. Razvio sam formulu mješavine koja je otporna na prirodne uslove, a sastoji se samo od glinenog tla, drobljenog kamena i kreča. Zahvaljujući mom interesu za tradicionalne strukture i povjerenju u prirodne materijale, odlučio sam da izgradim vlastiti životni prostor ovom metodom", pojasnio je Alisan.

Živeći u kući, koju je sam izgradio ovom posebnom tehnikom, imao je priliku da iskusi njene brojne prednosti.

"Ovaj stil gradnje je prilično otporan na prirodne uslove, gotovo da ne zahtijeva održavanje. Kao nedostatak mogu reći ovo. Vrlo je malo praktičara koji još uvijek poznaju ovu tehniku".

Drugim riječima, nije lako za svakoga da samostalno izgradi kuću ovom metodom. Takođe, budući da tehnika komprimisane zemlje još nije dovoljno uključena u zakonodavstvo, potrebno je biti malo detaljniji i strpljiviji u službenim procesima izdavanja dozvola.

Međutim, ova situacija nije nerješiva, kada se pravilno objasni i projekat dobro pripremi, mogu se dobiti potrebne dozvole, zaključuje se u tekstu.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )