FOTO: null

Vrijednost ukradene šume u devet mjeseci 2014. godine iznosi oko dva miliona KM, a najčešće šumu kradu na području Pala, Banjaluke i Vlasenice.

Ovo su podaci JP "Šume RS" prema kojima je u navedenom periodu ukradena šuma u količini od 14.151 metar kubni u vrijednosti od 1.913.655 KM.

"U ovom periodu podneseno je čak 2.226 prijava, od čega 856 krivičnih i 1.361 prekršajna prijava. Od toga su riješene samo 133 krivične i 162 prekršajne prijave", precizirali su u JP "Šume RS".

Iz ovog javnog preduzeća su precizirali da je najveća šteta evidentirana u šumskim gazdinstvima "Jahorina" u Palama, "Banjaluka", "Birač" iz Vlasenice, "Vrbanja" iz Kotor Varoša, "Doboj", "Prijedor", "Romanija" iz Sokoca i "Borja"  iz Teslića.

"Najveći problem sa kojim se suočava JP Šume RS jeste kontrola pošto nam Zakon o šumama RS nije ostavio tu velike mogućnosti. Mi ne možemo zaustaviti vozilo, niti napraviti prekršajni nalog pa nam je saradnja sa Ministarstvom unutrašnjih poslova RS od velikog značaja", kažu u JP "Šume RS".

Iz ovog preduzeća pojašnjavaju da ukoliko se u prometu zateknu šumski asortimenti bez otpremnog iskaza privremeno se oduzimaju i čuvaju do okončanja sudskog postupka.

"Nakon okončanja sudskog postupka najbliže preduzeće koje upravlja ili gazduje državnim šumama raspisuje licitaciju za prodaju i sredstva od prodaje uplaćuje na račun Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS", kazali su u ovom preduzeću.

Nije dozvoljeno da građani plate kaznu i vrate ogrev.

"Svi građani koji imaju neke informacije o krađi mogu to prijaviti anonimno u naše preduzeće ili na besplatan broj 080/050-102", istakli su u JP "Šume RS".

Goran Ljubojević, glavni republički šumarski inspektor, kazao je da je za devet mjeseci ove godine Inspekcija izvršila 1.243 kontrole i da su u 35 odsto njih utvrđene nepravilnosti.

"Nepravilnosti su se najčešće odnosile na čuvanje šuma, odnosno na rad čuvarske službe, sječu bez planske dokumentacije, prekoračenje planiranog obima sječe, vođenje evidencija šumskih drvnih sortimenata, realizaciju izvođačkog projekta pri iskorišćavanju šuma i drugo", kazao je Ljubojević.

On je precizirao da je izrečeno 387 upravnih mjera i izdato 235 prekršajnih naloga u vrijednosti od 293.520 KM.

"Oduzeti su šumski drvni sortimenti u količini od oko 420 metara kubnih, čija se vrijednost procjenjuje na oko 33.000 KM", naveo je Ljubojević.

Stojan Dragičević, član Nadzornog odbora u Sindikatu šumarstva, prerade drveta i papira RS, kazao je da je na području Čajniča, gdje je on zaposlen, krađa šume dosta smanjena u odnosu na područje Romanije, gdje su krađe najizraženije.

"Krađa je bilo i biće uvijek. Uglavnom se radi o tome da ljudi svoju šumu pokušavaju sjeći i prevesti do kuće kako bi obezbijedili ogrev, ali sve to rade bez potrebnih otpremnica i onda, kad ih uhvate, sve im se to oduzme", kazao je Dragičević.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )