Od nove godine plate radnika više neće puniti Fond solidarnosti, odlučila je Vlada.
Posebni doprinosi za solidarnost, imali su svoju svrhu 2014. godine kada su Srpsku pogodile nezapamćene poplave. Svako dalje ubiranje poreza na račun radnika, pa makar se zvalo solidarnost, značio je samo jedno- popunjavanje rupa u budžetu, ističu u Savezu Sindikata.
“Radnici RS su jako solidarni i poznati su po svojoj solidarnosti, a u vrijeme katastrofalnih poplava intervenisali smo svom snagom, ali dalje što se dešavalo da se uvođenjem solidarnog poreza grade fabrike i poslodavcima daje novac, prikupljen od radnika koji rade za mizernu platu kod tih istih poslodavaca, pa ih još nazivaju neradnicima, mislim da je krajnje nekorektno”, kaže Ranka Mišić, predsjednik Saveza sindikata RS.
Od 2014.godine građani Srpske su izdvajanjem od plata i penzija u Fond dodali 127 miliona maraka. I sve to zahvaljujući obavezi koja je nametnuta Zakonom o posebnom doprinosu za solidarnost. Kako je Zakon mijenjan na svakih pola godine i Fond su punile različite kategorije. Ove godine neustavno, jer je Ustavni sud oborio Zakon zbog prijevremenog stupanja na snagu. Ipak, Vlada je nastavila da puni Fond, jer je kako kažu u pitanju tehnička greška, pa ne vide osnov za vraćanje miliona.
“Ustavni sud je donio svoju odluku i ja nemam problema. Nama se bar niko do sada nije pojavljivao sa zahtjevom za povrat tih sredstava i smatram da ne postoji ni osnov”, ističe Zoran Tegeltija, ministar finansija RS.
Ukidanju doprinosa je morao doći kraj, jer je očito da je Vlada počela da sve stavlja na teret najslabije karike-radnika. Oni su dokazali 2014.godine da im nikakav zakon ne treba da bi bili solidarni, kažu u Savezu sindikata.