Vrijednost javnih nabavki iznosila je prošle godine čak 2,382 milijarde maraka, što je za gotovo milijardu više nego godinu ranije, a veliki udio i dalje zauzimaju direktni sporazumi, odnosno ugovori sačinjeni bez objave obavještenja o postupku javne naba
Agencija za javne nabavke BiH dostavila je izvještaj o dodijeljenim ugovorima u 2016. godini na razmatranje Savjetu ministara BiH.
Podaci iz izvještaja pokazuju da je u BiH lani dodijeljeno 152.867 ugovora, što je 47.455 više nego tokom 2015. godine. Sa domaćim ponuđačima potpisano je 150.712, a sa strancima 2.155 ugovora.
U Agenciji za javne nabavke su ponovo skrenuli pažnju na ugovore koji su zaključeni bez objave obavještenja o postupku javne nabavke koji važe za najnetransparentnije i najpodložnije korupciji. Analiza pokazuje da je vrijednost dodijeljenih ugovora na ovaj način dostigla 258,52 miliona maraka.
- To predstavlja 10,85 odsto svih dodijeljenih ugovora u 2016. godini. Vrijednost ugovora je manja za 55,45 miliona u odnosu na godinu ranije kada je premašila 313,98 miliona - navedeno je u izvještaju.
Ugovori zaključeni bez objave obavještenja o postupku javne nabavke najčešće su se odnosili na nabavku robe i to čak u 50,26 odsto slučajeva, u 36,54 odsto slučajeva radilo se o uslugama, a 13,20 odsto se odnosilo na izvođenje radova.
- Broj dodijeljenih ugovora u pregovaračkom postupku bez objave obavještenja o nabavci je 1.553. Od toga je 1.380 ugovora dodijeljeno nakon sprovedenog pregovaračkog postupka bez objave obavještenja o nabavci, a 173 ugovora dodijeljeni su na osnovu zaključenih okvirnih sporazuma nakon sprovedenog pregovaračkog postupka bez objave obavještenja o nabavci - kazali su u Agenciji za javne nabavke.
Ovi podaci ipak nisu konačni, jer u izvještaju nisu svi ugovori s obzirom na to da veliki broj ugovornih organa ne dostavlja podatke o poslovima koje zaključuje sa drugim firmama na tržištu.
- Godišnji izvještaj ne predstavlja ukupna javna sredstva koja su institucije vlasti, pravna lica, sektorski ugovorni organi i asocijacije na svim nivoima vlasti u BiH koristili za nabavku robe, pružanje usluga i izvođenje radova, jer je urađen na osnovu podataka dobijenih iz objavljenih obavještenja o dodjeli ugovora i dostavljenih izvještaja za dodijeljene ugovore malih vrijednosti od 2.290 registrovanih ugovornih organa u sistemu "E-nabavke" - naveli su u Agenciji za javne nabavke.
Tehnički sekretar Udruženja građana "Tender" iz Banjaluke Igor Vukajlović kaže da netransparentnost predstavlja veliki problem u postupcima javnih nabavki, posebno jer Agencija za javne nabavke nema potpune podatke u svojim registrima.
- Oni raspolažu podacima od organa koji im stižu, ali podaci o velikom broju nabavki nisu dostavljeni. U praksi se i kod direktnih sporazuma u sistem ne unose računi do 1.000 maraka - rekao je Vukajlović.
U Agenciji za javne nabavke su kazali da se sistem javnih nabavki u BiH razvija i napreduje i da su lani preduzeli sve aktivnosti iz svoje nadležnosti s ciljem boljih i kvalitetnijih edukacija.