- Najveći crnogorski i hrvatski hoteli i restorani ponovo su krenuli u lov na sezonce iz BiH. To je domaće ugostitelje, iz straha od zatvaranja lokala, natjeralo da potrebni kadar, koji bi radio tokom ljeta, već sada počnu tražiti u školskim klupama.
Sezonu "lova" na radnike otvorila je najveća hotelska kompanija u državnom vlasništvu u Crnoj Gori, Hotelska grupa Budvanska rivijera, koja nudi gotovo 600 radnih mjesta.
Proteklih dana završen je i najveći onlajn sajam poslova u turizmu "Sezonac.hr" koji je uspio da privuče i veliki broj posjetilaca iz BiH, koji traže sezonski ili stalni posao, između ostalog, na Jadranu gdje se plata za konobare kreće od 1.200 evra, dok za glavne kuvare i roštilj majstore premašuje 2.000 evra.
Zamjenik predsjednika i člana Upravnog odbora Udruženja poslodavaca ugostiteljstva i turizma RS "Horeka" Goran Kurtinović istakao je da dolaskom maja nastaju pravi problemi.
- S obzirom na to da nam konstantno nedostaje radne snage, pogotovo edukovane, svaki oglas iz Hrvatske i Crne Gore ugostiteljima ulijeva strah, jer mnogi dolaze u situaciju da zbog nedostatka kadra u jeku ljetne sezone moraju zatvoriti lokal - kazao je Kurtinović, dodajući da je organizovati smjenu tokom ljeta pravo umijeće.
Zbog toga, prema njegovim riječima, pojedini ugostitelji tokom ljetnih mjeseci uvode kolektivne odmore i neradne dane.
- Težak period je pred nama, jer prognoze su da će ovo ljeto i do 5.000 naših ljudi otići da radi duž Jadrana. Pokušavamo na sve moguće načine zadržati radnike, kako maksimalnim povećanjem plate, tako i pomažući u rješavanju privatnih problema, primjera radi, u otplati kredita i slično - rekao je Kurtinović.
Prema njegovim riječima, dobri poslodavci radnike treba da smatraju kao člana porodice i shodno tome njegove probleme nastojati riješiti zajedno.
- Najniža plata konobara u Srpskoj je 1.200 maraka, dok je pomoćnog kuvara oko 1.500 KM. Kuvari u Srpskoj mogu da zarade i više od 2.000 maraka -istakao je Kurtinović.
Osim interesovanja hrvatskih i crnogorskih restorana gotovo svakodnevno u srednje škole stižu i zahtjevi domaćih poslodavaca koji se raspituju za učenike koje bi angažovali tokom ljetne sezone.
Potvrdio je to direktor banjalučke Ugostiteljsko-trgovinsko-turističke škole Boris Spasojević.
- Naš kadar je vrlo cijenjen u Crnoj Gori i Hrvatskoj, zbog čega nas stalno zovu i pitaju za konobare i kuvare. Da imamo još pet - šest odjeljenja, mislim da bi svi đaci opet imali priliku za ferijalnu praksu ili da rade preko ljeta i zarade džeparac - kazao je Spasojević.
Dodao je da su ovih dana dobili i dosta ponuda banjalučkih ugostitelja.
- U Banjaluci se otvara sve više hotela i restorana, a s obzirom na nedostatak kadra, mnogi ugostitelji u našoj školi traže konobare i kuvare. Imajući u vidu da je naknada za učenike mnogo veća nego prethodnih godina, vjerujem da će se na njihov poziv odazvati veći broj đaka - rekao je Spasojević.
Banjalučanin Mirko Janković, koji godinama odlazi u Hrvatsku na sezonski rad, kaže da će radnici ostati kod kuće kada ugostitelji u Srpskoj budu ispunjavali ono što obećaju.
- Uglavnom jedno pričaju, drugo rade. Većina konobara je na minimalcu - kazao je Janković, dodajući da odlaskom na rad u Hrvatsku spoji ugodno sa korisnim.
Prema podacima Zavoda za statistiku RS, prosječna plata u djelatnosti pružanja smještaja, pripreme i posluživanja hrane, hotelijerstvo i ugostiteljstvo u prošloj godini iznosila je 1.132 marke.
Stranci
Hoteli i restorani u Srpskoj zbog nedostatka domaćeg kadra uveliko zapošljavaju strance koji dolaze između ostalog i iz Bangladeša.
- Uglavnom su to radnici koji nemaju kontakt sa gostima, kao što su sobarice i pomoćni kuvari. Nastojimo da konobari što duže budu isključivo domaći radnici, jer gosti imaju predrasude - rekao je Goran Kurtinović.