Poljoprivredna proizvodnja u Semberiji poslednjih godina značajno je unapređena, od tehnologije proizvodnje, koja se u mnogim gazdinstvima ne razlikuje od načina rada na imanjima u razvijenim evropskim zemljama, do zavidnih prinosa.
Dobra saradnja sa agronomima iz Resora za pružanje stručnih usluga, primena naučnih dostignuća i kontinuirana edukacija dali su dobre rezultate.
Koliko je značajna stručna pomoć poljoprivrednicima pokazala je ovogodišnja biljna proizvodnja. Izuzetno nepovoljni klimatski uslovi, velika vlaga i temperaturne oscilacije otežavale su rad i na otvorenom i u plastenicima i bilo je teško sačuvati useve. Međutim, uz pomoć zaposlenih u Resoru za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi, usevi na semberskim poljima su u dobrom stanju.
Poljoprivrednik Dragiša Sakić iz Popova kaže da su proizvođačima saveti stručnjaka dragoceni.
– Izlaze s nama na parcele, pokazuju nam šta treba da radimo. Upozoravaju kad je pravo vreme za koji posao kada su u pitanju zaštita, hemija. Rezultati su vidljivi. Sada u Semberiji imamo ratare koji proizvode 8 tona po hektaru pšenice, a prosečan prinos u Srpskoj je 4 tone. Dobri rezultati se postižu i plasteničkoj proizvodnji povrća - kaže Sakić.
Šest agronoma Resora za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi, jedinice u Bijeljini , aktivni su u deset opština severoistočnog dela Srpske. Na ovom području, gde je registrovano više od 10.000 gazdinstava, uspostavili su dobru saradnju sa proizvođačima i savetodavcima u lokalnim zajednicama.
Rukovodilac Resora za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi, RJ Bijeljina, Dragan Zarić, kaže da osim sa poljoprivrednicima, agronomi dobru saradnju neguju i sa naučno-istraživačkim institucijama kao što su poljoprivredni fakulteti i poljoprivredni instituti iz zemlje i okruženja.
Savetodavni rad se odvija i kroz organizovanje seminara, praktične obuke, prezentacije oglednih polja, sve u cilju da se unapredi poljoprivredna proizvodnja na našim imanjima.
Pomoć pri registraciji
Prate se i drugi aspekti kao što je unapređenje života na selu, kako doći do dodatnih delatnosti na svom gazdinstvu, na koji način mogu da dođu do određenih sertifikata u proizvodnji.
Savetodavci priteknu u pomoć poljoprivrednicima i prilikom registracije gazdinstva ili prijavljivanja proizvodnje za tekuću godinu.