Zbog nepostojanja laboratorija za ispitivanje prisustva određenih hemijskih supstanci u proizvodima poput dječijih flašica, hrane za sportiste, udjela voća u voćnim sokovima i pesticida u hrani, institucije Republike Srpske izdvajaju ogromne iznose novca
Laboratorije u RS su osposobljene za analize osnovnih parametara zdravstvene ispravnosti i kvaliteta proizvoda, međutim, poteškoće se javljaju kada je potrebno obaviti kompleksnije analize. Iako su u proteklim godinama domaće laboratorije uložile napor da se modernizuju, nove tehnologije i sirovine koje se koriste u proizvodnji i dalje ih pretiču.
Tako se u RS ne može ispitati postojanje pojedinih hemijskih supstanci u proizvodima, poput prisustva hormona u suplementima za sportiste.
Kako su objasnili u Inspektoratu RS, ako se pojavi potreba za ispitivanjem određene materije, može se tražiti ispitivanje u referentnoj laboratoriji u EU.
- Međutim, moramo imati na umu da su sredstva za ove namjene kojima kontrolni organi raspolažu ograničena, a da su troškovi analiza u drugim državama vrlo visoki - kazali su u Inspektoratu dodajući da se istovremeno propisani parametri kvaliteta proizvoda koji se plasiraju na tržište RS moraju poštovati.
- Nadležne inspekcije svakodnevno u okviru redovnih aktivnosti uzorkuju za laboratorijske analize hiljade različitih proizvoda. Samo u prvom polugodištu 2017. godine inspektori su uzeli oko 3.500 službenih uzoraka proizvoda za različite analize - objasnili su.
Direktor Instituta za javno zdravstvo RS Miodrag Marjanović kaže da ova ustanova obavlja većinu analiza proizvoda, dok se za pojedina ispitivanja još čekaju potrebne regulative.
- Što se tiče provjere prisustva hormona u hrani za sportiste, još se čeka na pravilnik koji bi to regulisao - kazao je Marjanović dodajući da je Institut u protekle dvije godine uvećao broj analiza za tri do četiri puta.
Predsjednik Udruženja potrošača Tuzlanskog kantona Gordana Bulić kaže da su skupe procedure najčešće razlog zašto u BiH nema laboratorija za sve hemikalije.
- Ekonomski je neizvedivo da zemlja poput BiH ima laboratorije za sve vrste hemikalija i sigurno je da neke od njih nikad nećemo ni imati jer se to ne isplati - rekla je Bulićeva i dodala da to ne mora značiti da su naši potrošači ugroženi.
Ona je pojasnila da je Agencija za bezbjednost hrane BiH kontaktna tačka brzog uzbunjivanja i kada se u nekoj zemlji pojavi informacija da određeni proizvod sadrži štetne materije, informacija se širi na sve zemlje koje imaju tačku brzog uzbunjivanja.
- Agencija potom obavještava inspekciju koja pronalazi takve proizvode na tržištu i povlače ih iz upotrebe - rekla je Bulićeva.
Analize koje ne rade u laboratorijama u RS
- hemikalije u obući (dimetilfumart za sprečavanje nastanka plijesni na koži)
- hemikalije u dječijim flašicama (bisfenol A, koristi se za proizvodnju plastike, utiče na razvoj djece)
- štetne materije u dječijim cuclama (nitrozamin)
- udio voća u voćnim sokovima
- prisustvo hormona u hrani za sportiste
- prisustvo određenih pesticida u hrani
Laboratorije u vlasništvu RS
* Institut za javno zdravstvo
* Poljoprivredni institut
* Veterinarski institut "Dr Vaso Butozan"