Nezavisni kandidat za načelnika Srebrenice Ćamil Duraković i bošnjačke stranke ni mjesec poslije izbora ne mire se sa porazom u Srebrenici tražeći poništavanje izbora i održavanje novih, iako su institucije već zaključile da su oni bili fer i da nije bilo
Durakovićev advokat Nedim Ademović juče je Ustavnom sudu BiH podnio apelaciju Ustavnom sudu BiH zatraživši da izrekne privremenu zabranu objavljivanja konačnih rezultata izbora za načelnika Srebrenice. Prethodno je Apelaciono odjeljenje Suda BiH odbilo Durakovićevu žalbu kojom je tražio da izbori u Srebrenici budu poništeni i da ponovo budu prebrojani glasovi čime je odluka Centralne izborne komisije (CIK) BiH postala pravosnažna, a kandidat svih srpskih stranaka Mladen Grujičić načelnik opštine. Durakovićev zahtjev podržali su predsjednici SDA, SBB-a, SDP-a, DF-a i SBiH.
- SDA očekuje da Ustavni sud BiH poništi izbore u Srebrenici i zahtijeva od CIK-a da donese odluke o poništavanju izbora i njihovom ponavljanju. Smatramo da će oni koji se tome budu protivili zloupotrijebiti položaj, što predstavlja krivično djelo - zaprijetio je lider SDA Bakir Izetbegović.
Pravni eksperti i predstavnici političkih partija u RS ističu da bošnjački politički vrh gazi odluke institucija BiH u koje su kune i vrši pritisak na pravosuđe.
Profesor ustavnog prava Mile Dmičić naglasio je da je na sceni zloupotreba izbornog zakonodavstva i rezultata izbora u političke svrhe.
- Zaboravlja se da je "nezavisni kandidat" samostalan politički subjekat na izborima, a ne kandidat političke stranke, kao što se zaboravlja da zaštitu izbornog prava obezbjeđuju izborne komisije i Apelaciono vijeće Suda BiH, a ne Ustavni sud BiH - istakao je Dmičić.
On je istakao da bošnjački lideri nastavljaju da destabilizuju situaciju u BiH.
- Svako pominjanje poništavanja izbornih rezultata koji su legalno i legitimno sprovedeni u Srebrenici je čin destabilizacije prilika u Srebrenici i u cijeloj BiH. To posebno negativno utiče na bezbjednost, mogućnosti poboljšanja ekonomskog i socijalnog stanja, jačanje međunacionalne i međureligijske tolerancije u toj opštini, koja je teritorijalni i politički dio RS - kaže Dmičić.
Pravni stručnjak i nekadašnji sudija Ustavnog suda BiH Krstan Simić kaže da Izetbegovićevi istupi u javnosti potvrđuju da u BiH ne postoje nezavisne, slobodne i profesionalne pravosudne institucije.
- Izetbegović vrši pritisak na rad i nezavisnost Ustavnog suda što je nedopustivo u svakoj normalnoj državi. Pojedine političke partije baštine pravo da prijete kada nisu zadovoljne, odnosno kada prema njihovom mišljenju nije ispravna odluka neke od pravosudnih ili nezavisnih institucija. To je igra dvostrukih aršina. Nakon donošenja odluke CIK-a vrište kako su preglasani članovi CIK-a iz bošnjačkog naroda, a pri tome zanemaruju preglasavanja u Ustavnom sudu. Pravo se u ovoj zemlji posmatra kako to odgovara opskurnim partijama i na pravo i pravdu se vrši pritisak, pa tu ne može biti govora ni o poštovanju zakona ni o pravu, ni o pravdi - naglasio je Simić.
Poslanik SNSD-a u Parlamentu BiH Milica Marković napominje da je CIK prihvatio zahtjev da glasovi iz Srebrenice budu brojani u Sarajevu i da je i nakon toga rezultat bio nepromijenjen.
- Izgleda da bi SDA i Izetbegović ponavljali izbore u Srebrenici dok ne dobiju rezultat kakav oni žele. To je klasičan primjer mješanja politike u nezavisnost institucija i otvoren pokušaj da političkom silom namjeste rezultate izbora. Kada bi se to desilo bio bi to kraj i sumrak profesionalizma u radu CIK-a, a ako misle da će im Ustavni sud donijeti odluku kakvu oni žele, onda ova zemlja definitivno nema nikakve šanse jer bi to bilo klasično montiranje rezultata izbora - rekla je Markovićeva.
Poslanik NDP-a u Parlamentu BiH Momčilo Novaković smatra da su stavovi SDA u vezi sa izborima u Srebrenici kontinuitet pogrešnog djelovanja Izetbegovića.
- Valjda je jasno svima da Ustavni sud ne može poništiti izbore u Srebrenici samo zato što se nekome ne sviđa rezultat. Ako Ustavni sud bude i razmatrao takvu apelaciju neće imati težak posao i samo može potvrditi rezultate CIK-a. Nedopustivo je da Izetbegović prijeti CIK-u i legalno izabranim opštinskim zvaničnicima u Srebrenici - rekao je Novaković.
Registar Ustavnog suda BiH Zvonko Mijan rekao je da u ovu instituciju još nije stigla Durakovićeva apelacija i da ne može reći ništa više od toga.
Dodik
Vrh SDA je ocijenio da politika koju vodi predsjednik RS Milorad Dodik predstavlja prijetnju za region.
- Veličanje osuđenih ratnih zločinaca u Narodnoj skupštini RS, referendum, prijetnje građanima Bijeljine da glasaju za SNSD su užasavajuće poruke za povratnike u RS i vrijeđanje žrtava i predstavljaju prijetnju za region - kazao je Bakir Izetbegović.
Poslanik SNSD-a u Parlamentu BiH Lazar Prodanović istakao je da ni Dodik ni SNSD ne predstavljaju prijetnju za region, niti za BiH.
- Dodik se političkim sredstvima bori za poziciju RS kakva joj je data Dejtonskim sporazumom. O odnosu prema miru najbolje govore izjave Fahrudina Radončića i Bakira Izetbegovića o bošnjačkoj državnoj mafiji - kaže Prodanović.