Budući prosvetari zahtjevaju donošenje novog pravilnika o zapošljavanju u osnovnim školama u Srpskoj. Primjenom Zakona o osnovnom obrazovanju u RS, ukinut pismeni dio testiranja znanja
Budući prosvetari u osnovnim školama Srpske zahtjevaju donošenje novog Pravilnika o njihovom zapošljavanju, jer se sadašnja procedura svodi samo na usmeni dio - intervju! Primjenom Zakona o osnovnom obrazovanju u RS u maju ove godine, ukinuti su testovi znanja koji su nosili četiri boda, a ostali su samo usmeni testovi koji nose ukupno šest bodova.
To je izazvalo ogromno nezadovoljstvo kod budućih učitelja i nastavnika, jer smatraju da se ovaj način zapošljavanja svodi obično na šarm potencijalnih kandidata, a manje na obim znanja koje posjeduje. Iz tih razloga, ministar prosvete i kulture Dane Malešević uskoro će inicirati donošenje novog Pravilnika o prijemu i kandidaturi radnika, kojim će biti preciznije definisano bodovanje kandidata.
- Ranije su uzimani u obzir i rezultati pismenog dijela testa, ali su urađene sveobuhvatne analize koje su pokazale da rezultati ovog vida testiranja nisu dovoljno dobri pokazatelji te stoga nisu ni svrstani među obavezne kriterijume s ciljem da se smanji mogućnost eventualnih malverzacija prilikom zapošljavanja - objašnjava ministar. - S obzirom na to da je još na snazi Pravilnik o kriterijumima i proceduri prijema radnika u radni odnos donijet prije ovog zakona, bodovanje je ostalo isto, samo se ne primjenjuje testiranje i ne računaju ti bodovi.
On dalje kaže da su testovi ukinuti jer je ministarstvo primilo veliki broj pritužbi prosvetnih radnika, kao i kandidata koji su se prijavljivali na konkurse da je bilo zloupotreba prilikom testiranja, odnosno da su neki kandidati unaprijed dobijali testove.
- Smatramo da je usmeni razgovor prilikom prijema u radni odnos, pored drugih obaveznih kriterijuma, dovoljan pokazatelj sposobnosti i kompetencija kandidata, pogotovo ako se uzme u obzir da je sa završenim osnovnim studijima svaki od kandidata za određeno radno mjesto stekao dovoljna znanja za određenu oblast, odnosno polaganjem stručnog ispita potvrdio osposobljenost za rad u školi - poručio je za "Novosti" ministar Malešević.
Predsednik Aktiva osnovnih škola u Banjaluci Miroslav Popržen izjavio je da je prethodni Pravilnik, do usvajanja Zakona o osnovnom obrazovanju u RS bio "idealan" i da ga nije trebalo ni mijenjati.
- Nadam se da će novi Pravilnik podrazumijevati povratak pismenih testova za učitelje i nastavnike. Ne znam zašto je ministar promjenio mišljenje, i kako će se to realizovati, vjerovatno kroz izmjene novog zakona, ali svakako podržavam inicijativu da se vrati na snagu preciznije bodovanje. Uz usmeni razgovor vjerovatno će to opet biti neki vid pismenog testa - rekao je Popržen.
Inače, kod zapošljavanja učitelja i nastavnika, u komisijama škola standardna su i dalje tri člana, od kojih tokom usmenog razgovora potencijalni kandidat može dobiti ukupno šest bodova. Pismeni testovi nosili su četiri boda više.
Učiteljica iz Banjaluke Nataša Š. razočarana je novim Pravilnikom koji podrazumjeva samo usmeni segment, jer, smatra, podrazumijeva više šarm nego znanje kojim raspolažu kandidati.
- Smatram da to nije fer, jer je usmeni test, odnosno razgovor uglavnom uslovljen subjektivnom ocjenom, dakle, koliko je neko sposoban da "šarmira" komisiju, a manje realnim znanjem. Moje mišljenje je da je potrebno hitno vratiti i pismeni dio testiranja jer je, bar on, siguran bodovni udio i kod onih kandidata koji i nisu nešto naročitio šarmantni ali bi bili vrsni predavači - kaže naša sagovornica.
KRITERIJUMI
Zakonom o osnovnom vaspitanju i obrazovanju propisano je donošenje Pravilnika o kriterijumima i proceduri prijema radnika u radni odnos, u kojem se kao obavezni definišu isti kriterijumi koji su bili definisani i ranijim zakonskim rješenjem, a to su: vrijeme provedeno na evidenciji nezaposlenih lica nakon sticanja odgovarajuće stručne spreme, prosjek ocjena tokom studiranja, rezultati ostvareni na intervjuu i radni staž kandidata.