Maloljetničko nasilje u posljednje vrijeme često je tema medija ali na žalost I svakodnevica mnogih osnovaca I srednjoškolaca.
Maloljetničko nasilje u posljednje vrijeme često je tema medija ali na žalost i svakodnevica mnogih osnovaca I srednjoškolaca.
Školsko doba I nije najljepše za svu djecu , pa je za neke svaki odlazak u školu noćna mora. Nasilje se školski definiše kao svjesna namjera da se neko povrijedi, gdje je jedna strana žrtva dok je ona druga nasilnik.
U toku 2015. godine na području koje pokriva CJB Bijeljina prijavljena su četiri slučaja vršnjačkog nasilja koje su uglavnom izvršili dječaci uzrasta od 16 do 18 godina.U pomenutim slučajevima ispoljeno je fizičko nasilje.
Janju I Bijeljinu je I juče šokirala vijest o brutalnom nasilju u školskom dvorištu. Podsjetimo, javnost se sledila I u junu prošle godine kada je u dvorištu Osnovne škole Knez Ivo od Semberije u Bijeljini sedamnaestogodišnjak hicem u grudi ubio šesnaestogodišnjeg Stanka Gligorevića. I tada se nametnulo pitanje, odakle maloljetniku pištolj I da li je legalan.
Pored nasilja maloljetnici su skloni I delinkventnom ponašanju. Kada je riječ o krivičnim djelima koja su izvršila maloljetna lica u prošloj godini poredeći ih sa onima iz 2014. bilježi se manji broj prijavljenih lica, podaci su CJB Bijeljina. U prošloj godini nadležnim tužilaštvima prijavljeno je 65 maloljetnih lica zbog izvršenih krivičnih djela protiv imovine, ali I sedam lica koja su izvršila krivična djela protiv života I tijela
Međutim vršnjačko nasilje se nameće kao jedan od većih problema, koji je neophodno sistemski riješiti. Prema istraživanjima, oko 25 odsto djece svakodnevno trpi svoje nasilne školske drugove. Ono što je karakteristično kod ovog nasilja jeste da ima intenzitet ponavljanja I nesrazmjeran odnos snaga, što jasno objašnjava činjenicu da je nasilje usmjereno od strane jačih ka slabijim I od strane grupe ka pojedincu.