FOTO: InfoBijeljina.com

U Bijeljini je organizovan okrugli sto o temi „Vršnjačko nasilje u vaspitno-obrazovnim ustanovama“, a novinarima se prije početka diskusije obratila osamnaestogodišnja učenica Valentina Stanković koja je navela lični primjer suočavanja sa vršnjačkim nasiljem, ali i nerazumijevanja od strane uprave srednje škole koju pohađa.

Stankovićeva je učenica Srednje stručne škole u Janji, a kaže da već duže trpi psihičko nasilje, odnosno provokacije od svojih vršnjaka.

 
- Svaki dan sam trpila provokacije i sve ono što adolescenti obično upućuju. Prijavila sam to jer više nisam mogla da se skoncentrišem na školu, na učenje, ali uprava škole i profesori nisu stali na moju stranu. Na nekoga to može da ostavi doživotne posljedice, jer nemamo svi isti mentalni sklop. I nakon godinu dana, ponovo trpim provokacije, ali sve se završilo time što su neki đaci poslati kod psihologa ili što im je smanjeno vladanje. Održali smo jednu odjeljensku zajednicu, koju inače ne držimo, ali niko nikada nije kaznio učenike – navela je Stankovićeva.
 
Zamjenica Ombudsmana za djecu Republike Srpske Jovanka Vuković pojasnila je da je današnji okrugli sto organizovan kako bi se na jednom mjestu sreli svi relevantni organi, ustanove i institucije koje se bave vaspitanjem i zaštitom mladih.

 
- Ombudsman za djecu RS i Institut za razvoj mladih i zajednice „Perpetuum mobile“ iz Banjaluke uradili su istraživanje o vršnjačkom nasilju, koje ćemo danas predstaviti svim relevantnim učesnicima diskusije i vidjeti šta oni kažu o dobijenim podacima, kako bismo mogli dalje djelovati. Druga tema o kojoj ćemo razgovarati jesu stručni timovi u školama koji su u funkciji zaštite mentalnog zdravlja djece – istakla je Vukovićeva.
 
Ona je naglasila da su najčešći problemi kod mladih, prema istraživanju, depresija, anksioznost, povučenost, vršnjačko nasilje, omalovažavanje, zbog čega je jasno da treba raditi i na povećanju broja psihologa u školama, ali i njihovoj edukovanosti. 
 
Izvršni direktor Instituta za razvoj mladih i zajednice „Perpetuum mobile“ Srđan Ostojić naveo je neke od rezultata istraživanja koji su „zastrašujući“.

 
- Među srednjoškolkama, 20 odsto njih kaže da šamar od partnera ne smatraju oblikom nasilja, dok isto kaže i 40 odsto muškaraca. Mi istražujemo i analiziramo problem vršnjačkog nasilja od 2007. godine, i evidentno je da se ono događa tamo gdje su mladi i gdje je virtuelni prostor. Nažalost, zabilježili smo i neke škole koje se ne pridržavaju nulte stope nasilja, bilo je incidenata kada su zataškavani slučajevi nasilja, čak i od stručnog osoblja, a mogući razlog je što škole žele da paze na svoj renome, plaše se inspekcija i nadležnog Republičkog zavoda – upozorio je Ostojić.
 
Okrugli sto o temama „Vršnjačko nasilje u vaspitno-obrazovnim ustanovama“ i „Uloga i značaj stručnih službi u školama u zaštiti mentalnog zdravlja djece“ održan je u prostorijama Saveza opština i gradova Republike Srpske u Bijeljini.
 
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )