FOTO: srna

BIJELJINA - U Vršanima kod Bijeljine danas je obilježena 81 godina od stravičnog pokolja koji je 16. marta 1944. godine počinila zloglasna 13. SS "Handžar divizija", ubivši 82 nevina mještana, među kojima osmoro djece, a stradale su i čitave porodice Aćimović, Božić, Nikolić i Trebić.

"Vršani i danas stoje ponosno! Gledajući naše selo, kuće, školu, crkvu i polja, svjedočimo da nas nisu uspjeli uništiti i da nikada neće moći. Neka je vječna slava i mir dušama nevinih žrtava, a neka se ovakvi zločini nikada i nikome ne ponove", poručeno je sa današnjeg skupa.

Regrutovanjem u "Handžar diviziju" rukovodio je vrhovni jerusalimski muftija El Husein, jedan od Hitlerovih najvjernijih saradnika, a primarni zadaci ove jedinice bili su uništenje antifašističkog pokreta u Jugoslaviji, olakšavanje povlačenja njemačkih trupa iz Grčke, etničko čišćenje srpskog stanovništva sa teritorija na kojima je divizija operisala.

Već nakon prvih operacija, "Handžar divizija" i "Princ Eugen divizija" stekle su zloglasnu reputaciju zbog svoje neviđene surovosti, naročito u odmazdama prema civilnom stanovništvu, a njihova bezobzirna dejstva bila su očajnički pokušaj da spriječe neminovni poraz nacističkog režima i njegovih satelita u Evropi.

"Tragovi zločina ne smiju biti zaboravljeni", poručili sa tužnog skupa na kome su se okupile porodice žrtava, antifašisti, predstavnici Gradske uprave Bijeljine, mještani i svi oni koji baštine sjećanje na nevine žrtve fašističkog terora.

"Handžar divizija" je za sobom ostavila krvavi trag, a njeni zločini ostali su upamćeni kao jedan od najmračnijih perioda Drugog svjetskog rata na prostoru Balkana.

Masakri koje je počinila nad nevinim civilnim stanovništvom, paljenja sela i brutalne egzekucije bili su dio šireg plana nacističkih saveznika da etnički očiste određene teritorije i eliminišu sve koji su se suprotstavljali njihovoj ideologiji.

Na skupu se čulo da obilježavanje sjećanja na njihove zločine danas služi kao opomena da zlo ne smije biti ponovljeno, a stradanje nevinih žrtava kao podsjetnik na hrabrost onih koji su se borili protiv fašističkog režima i njegove brutalnosti.

Prije dolaska u Vršane, ova zloglasna divizija već je poharala sela i gradove, čineći masovne zločine. U Jameni je ubijeno 50, a u Sremskoj Rači i Bosutu 223 civila.

Napad na Vršane bio je posebno okrutan, jer je selo važilo za uporište antifašističkog pokreta, a stanovništvo je aktivno podržavalo borce za slobodu. U zoru 16. marta 1944. godine, razulareni pripadnici "Handžar divizije" izvukli su iz kuća 82 mještana, među kojima su bile cijele porodice - Aćimovići, Božići, Grebići, Nikolići i mnogi drugi.

Imena nevino stradalih Vršanaca danas su upisana na spomen-obilježju, koje svjedoči o tragediji i opominje generacije koje dolaze.

"Godišnji pomen nije samo čin sjećanja, već i poruka da zločini ne smiju biti zaboravljeni, a ni oprošteni. Vršani i danas stoje ponosno! Gledajući naše selo, kuće, školu, crkvu i polja, svjedočimo da nas nisu uspjeli uništiti i da nikada neće moći. Neka je vječna slava i mir dušama nevinih žrtava, a neka se ovakvi zločini nikada i nikome ne ponove", poručeno je sa današnjeg skupa. 

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )