FOTO: null

Različita mišljenja poslodavaca i sindikalaca o potrebama tržišta rada u RS. Granulić: Veliki je odliv radnika u zdravstvu, jer ne mogu da se zaposle ovde

Iako je, prema zvaničnim podacima Zavoda za zapošljavanje u RS bez posla 125.525 osoba, poslodavci smatraju da je Srpskoj potrebna nova radna snaga, jer nezaposleni najčešće biraju posao. Sindikalci se, s druge strane, ne slažu sa ovakvim razmišljanjem i tvrde da u Republici Srpskoj prije svega treba obezbjediti nova radna mjesta, jer građani RS bježe iz zemlje, a ne od posla!

A prva tri mjeseca ove godine sa evidencije Zavoda zaposleno je ukupno 8.952 osobe, što je za 19,9 odsto više u odnosu na isti period lane. I u toku 2016. je bilo povećanja, zaposleno je ukupno 38.151 osoba, što je za 10,3 odsto više u odnosu na isti period 2015.

Potpredsednik Unije poslodavaca Republike Srpske Saša Trivić tvrdi da je nedostatak radne snage u Srpskoj tema o kojoj poslodavci aktivno govore već četiri godine.

- Problem kvaliteta i brojnosti adekvatne radne snage odavno je aktivan, a bojim se da ćemo se i u narednom periodu suočavati s tom činjenicom. Zdravstveno i socijalno osiguranje ljudima omogućava osnovnu egzistencijalnu sigurnost, a samim tim stvara i letargiju u smislu dodatne zarade. Statistike govore da se od 10 pozvanih radnika sa Biroa za zapošljavanje odazove četvoro, a od tih četvoro u proseku jedno dođe samo da ispuni zahtjev Biroa, tek da ga ne "skinu" sa spiska, ali nije voljan da radi - istakao je za "Novosti" Trivić.

Direktor fabrike obuće "Bema", jedan od radnika, ali i poslodavaca u Srpskoj sa najdužim stažom, Marinko Umičević kaže da se i sam uvjerio, unutar svoje firme, u "nakaradna" očekivanja mladih ljudi i da ona često rezultiraju nezaposlenošću.

- Mladi su danas puni očekivanja, a ako ne bi odmah po završetku neke više škole dobili zaposlenje u Vladi RS ili Opštini, radije bi ostali kod kuće, ništa da ne rade, a da im roditelji daju džeparac. Nedostaje nam isprofilisanih zanatlija, kod mene u pogonu gotovo da ima više menadžera ekonomije, nego obućara - rekao je "Novostima" Umičević.

Predsednik sindikata radnika u zdravstu Milenko Granulić, međutim, ne dijeli isto mišljenje. On se ne slaže da nezaposleni u Srpskoj bježe od posla, ali definitivno, bježe iz države, pokušavajući da uhljebe svoje znanje.

- Tako je bar u zdravstvu. Nije tačno da ne bi radili, i nije tačno da bi birali gdje da rade, i u ovom momentu mi imamo oko 170 doktora medicine na Birou za zapošljavanje. Suočeni smo sa velikim odlivom radnika u zdravstvu, upravo zbog nemogućnosti da se zaposle u svojoj državi. Kvalifikovani odlaze, a onda prekvalifikovani, sa vrlo malo praktičnog znanja dolaze na njihova mjesta i nastaje haos. Da se ja pitam, zabranio bih prekvalifikacije, jer niko ne može da me ubjedi da dojučerašnja frizerka može sutra da postane medicinska sestra - kategoričan je Granulić.

KOMISIJA eu "POKLOPILA" STATISTIKU

Zvanične statističke podatke o povećanju zaposlenosti u BiH tokom 2016. za 30.000 radnika, "pobio" je najnoviji izvještaj Evropske komisije o ekonomskom napretku za zemlje zapadnog Balkana i Turske za prvi kvartal 2017. godine. Kako je istaknuto u izvještaju, izvesno je da je u BiH došlo do smanjenja zaposlenosti, i to za čak 90.000! - Prema ovom istraživanju, zaposlenost je smanjena za 3,5 odsto, odnosno 90.000 ljudi. Razlozi za pad broja zaposlenih mogli bi biti obeshrabrenost građana da se registruju za traženje posla, ili napuštanje zemlje - navedeno je u izveštaju.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )