Suša i visoke temperature ubrzale su zrenje kukuruza, pa je u Semberiji počela berba. Rod je bolji nego lani, ali sudeći po okruženju cijena će biti dosta niža.
Na parcelama koje su navodnjavane, primjenjena sva agrotehnika, a zemljište boljeg kvaliteta rod je veći za 30 odsto i po hektaru će ratari ubrati više od 10 tona. Pod ovom žitaricom je u Semberiji 26.000 hektara.
Božidar Vasić, ratar iz Batkovića, sijao je kukuruz ranije grupe zrenja, FAO 250 i 300, a prvi prinosi su od sedam do osam tona po hektaru.
„Očekivao sam više ali bar je kvalitet dobar. Vlaga zrna je niska i zadovoljavajuća tako da nismo prinuđeni da ga sušimo pa nam to ne poskupljuje dodatno proizvodnju. Hibridi koji su zasijani u kasnijim rokovima sjetve i hibridi koji su duže vegetacije itekako su osjetili ovaj topao fenski vjetar koji je ne samo odozdo biljke osušio, već je počeo i s vrha da suši“, kaže Vasić za InfoBijeljina.
Stanislav Šović ovršeno zrno sa njive vozi direktno u sušare koje je nabavio prije tri godine. Stanje na 35 hektara je šaroliko.
„Velika su ulaganja ali raditi se mora. Mnogo mi znače ove sušare jer mogu da sačuvam rod i čekam bolju cijenu. Niko još ne otkupljuje ovogodišnji kukuruz. Ako bude ovako jeftin kupiću još, pa ću nabaviti 100, 200 bikova i hraniti ih. Tako će mi se najprije isplatiti“, kaže domaćin za InfoBijeljina.
Stevan Perković iz Resora za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi Područne jedinice Bijeljina kaže da bi prinosi trebalo da budu veći od prošlogodišnjih.
„Od 600 do tonu, zavisno od vremena sjetve izbora hibrida i agrotehnike. Veći prinosi će sigurno biti na parcelama koje su navodnjavane. Obzirom na sve vremenske neprilike ratari mogu biti zadovoljni ali imajući u vidu nisku cijenu kukuruza, opet ćemo imati skupu sjetvu a jerftinu žetvu“, kaže Perković.
Nezvanično se kalkuliše da bi cijena mogla da bude 25 pfeniga za kilogram, kao u Srbiji.
Mlinari kažu da će cijena biti definisana u skladu sa tržišnom. Većina će otkupljivati manje količine nego prethodnih godina zbog smanjenog stočnog fonda.