FOTO: null

Centar za istraživanje rata traži od VSTS da razriješi devet sudija i šest tužilaca. Na spisku Centra i sudija Maksumić, predsedavajući Vijeća koje je oslobodilo Orića

Republički centar za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih uputio je Visokom sudskom i tužilačkom savjetu BiH informaciju sa imenima devet ratnih sudija i šest tužilaca za koje smatra da su diskriminatorski postupali u predmetima ratnih zločina, vođenim protiv Srba. Na spisku se, između ostalih, nalazi i sudija Šaban Maksumić, predsedavajući Sudskog vijeća koje je donijelo oslobađajuću presudu Naseru Oriću. 

Od VSTS Republički centar za istraživanje rata zahtjeva da se ove sudije i tužioci razriješe dužnosti, jer su bili ratne sudije i zatvarali su Srbe u logore po cijeloj Federaciji BiH.

- VSTS ima mehanizam, ako želi da primjeni zakon, i mogućnost kazni i razriješenja 15 sudija i tužilaca u pravosudnim organima na nivou BiH, koji su u ratu zatvarali Srbe po logorima. Očekujemo da preduzme odgovarajuće mjere u skladu sa zakonom. VSTS mora da osigura nezavisno, nepristrasno i profesionalno pravosuđe - izjavio je direktor Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih Milorad Kojić.

ZA 91 SRBINA 1.421 GODINA ZATVORA

Kao članovi Vijeća, sudije koje su navedene na našem spisku, osudile su 91 osobu srpske nacionalnosti na 1.421 godinu zatvora - naveo je Kojić, na konferenciji za novinare u Banjaluci.

On je dodao da spisak koji je otišao u VSTS sadrži imena devet sudija i šest tužilaca koji su obavljali određene funkcije u vojnim sudovima, ili kao sudije i tužioci u sudovima i tužilaštvima Federacije BiH od 1992. do 1995. godine, a danas obavljaju sudijsku ili tužilačku funkciju u pravosudnim institucijama na nivou BiH.

On nije želio da saopštava njihova imena, osim imena sudije Šabana Maksumića u predmetu protiv Nasera Orića. Rekao je i da su neke od ovih sudija i tužilaca tokom rata bili smješteni u logoru "Viktor Bubanj" u Sarajevu, gdje su imali vojnu obavezu. Oni su svake večeri mogli da čuju krike zatvorenih Srba koji su premlaćivani, a nisu preduzeli ništa da to spriječe. Naprotiv, neki od njih su, prema izjavama svjedoka, učestvovali u fizičkom maltretiranju Srba.

Kojić je dodao da je Republički centar uputio ovu informaciju VSTS, da bi oni dalje preduzeli sve potrebne mjere iz nadležnosti propisane zakonom, kako bi se osiguralo nezavisno, nepristrasno i profesionalno pravosuđe.

- Kao krajnji rezultat može se dogoditi da u svim postupcima u kojima su oni bili sudije ili tužioci, dođe do ponavljanja postupka, zbog povrede prava na pravično suđenje oštećenih - kaže Kojić.

UREDBA

Kojić je naveo da ovih devet sudija i šest tužilaca koji danas rade u Sudu i Tužilaštvu BiH, tokom rata na osnovu uredbe tadašnjeg Predsedništva, imenovano za vojne sudije, nakon čega su njihova imenovanja objavljena u Službenom glasniku takozvane Armije BiH.

Republički centar, osim ove informacije, dostaviće VSTS i više od 1.000 stranica dokazne dokumentacije, izjava svjedoka i krivičnih prijava protiv trojice sudija.

- Prateći sudske procese na pravosudnim institucijama na nivou BiH, uočili smo podatke koji ukazuju na diskriminaciju, a posebno simptomatično je da se u najvećem broju takvih slučajeva pojavljuju iste sudije i tužioci. 

Analizirajući njihovu biografiju iz ratnog perioda, došli smo do podataka da su obavljali određene funkcije u vojnim sudovima ili kao sudije i tužioci u sudovima i tužilaštvima FBiH, u periodu od 1992. do 1995. godine - naveo je Milorad Kojić.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )