Porodice 29 godina tragaju za nestalim osobama. U protekle dvije godine nije pronađen ni jedan posmrtni ostatak.
- Srpski narod nije genocidan, a Republika Srpska nije genocidna tvorevina. U minulom ratu ubijani su i Srbi, ali nažalost, njihove žrtve niko ne pominje niti zločince procesuira i kažnjava – počinje priču za naš portal predsjednica Udruženja porodica nestalih boraca i civila Semberije i Majevice Smilja Mitrović.
Ogorčena je zbog dvostrukih aršina međunarodne zajednice, ali kaže dok god su porodice nestalih lica žive, boriće se za istinu, koja mora ugledati svjetlo dana.
- Rezolucija UN o genocidu neće doprinijeti pomirenju i suživotu nego će napraviti dodatan jaz među nama. A sigurno je da će i usporiti proces traženja nestalih, bar što se tiče srpskih žrtava - kaže Mitrović za portal InfoBijeljina.
Prema podacima Udruženja porodica nestalih boraca i civila Semberije i Majevice u protekle dvije godine nijedan posmrtni ostatak nije pronađen, identifikovan niti sahranjen. Mada je od otadžbinskog rata prošlo tri decenije, porodice i ovo udruženje, još tragaju za posmrtnim ostacima 52 osobe sa ovog područja.
- Od 1995. godine, kada je osnovano Udruženje pronašli smo posmrtne ostatke 198 lica. Samo kada sve nestale pronađemo i dostojanstveno sahranimo, naše duše će pronaći smiraj – kaže Mitrović.
U procesu traženja, tvrdi ona, porodice se suočavaju sa brojnim opstrukcijama i teškoćama.
- Ne možemo da dođemo do informacija. Oni koji znaju šta se dešavalo, ćute, a i ako progovore, adekvatna reakcija nadležnih izostaje. Svi se moraju više angažovati, uključujući i Tužilaštvo, Institut, Centar za istraživanje ratnih zločina i policiju. Nema napretka, a ni volje nadležnih da se ovaj posao konačno završi, te nažalost, ovaj proces ide presporo - kaže Mitrović.
Mitrovićeva podsjeća i da prema podacima Instituta za traženje nestalih BiH posmrtni ostaci oko 1.500 počivaju u kosturnicama u cijeloj BiH, Republika Srpska još traži 1.642 nestale osobe.