FOTO: RTRS

Mnogo ljudi ne zna šta se radi sa svijećom i žitom kada prođe sam dan slave, a u našoj tradiciji postoji važan običaj.

U želji da sve uradimo kako treba, vrlo često pretjerujemo i povinujemo se nekim narodnim "pravilima" koja su zapravo potpuno pogrešna, tvrdi crkva. Zato danas otkrivamo odgovore na dva najčešća pitanja - da li se slavska svijeća pali i drugog dana slave i da li se žito smije služiti gostima?

Jedna od glavnih odlika pravoslavlja je svakako krsna slava, a tri osnovne stvari koje pripremamo za taj dan su svijeća, žito i slavski kolač.

Postoji mnogo običaja vezanih za način spremanja slave, ali ono što često čujemo je polemika među ljudima šta se nakon slave radi sa svijećom i slavskim žitom.

Jedni tvrde da se i drugi dan slave pali svijeća, a gosti se žitom služe sve dok se ne pojede. Drugi zastupaju mišljenje da se nakon slave služi samo žito, ali se ne pali svijeća, dok treći smatraju da su žito i svijeća "rezervisani" isključivo za dan sveca kog obilježavamo.

Svijeća i njena svjetlost simbolizuju svjetlost Hristove nauke. Svijeća gori cijelog dana na dan slave, a kada želimo da je ugasimo to činimo sa slavskim vinom, a prethodno se prekrstimo.

- Kako su slavske svijeće uglavnom dosta velike i ne dogore na sam dan slave, kada se ugasi, svijeća se stavlja pred ikonu ili na neko drugo mjesto u kući. Običaj je da tu stoji do sljedeće godine, a pali se prilikom zajedničkih porodičnih molitvi. Ako i dan nakon slave imate goste valjalo bi da se pomolite Bogu i upalite svijeću - rekao je otac Dragan.

Slavsko žito se kuva i prinosi u slavu Božju, u čast svetitelja koji se slavi, za zdravlje i napredak doma i njegovih ukućana, ali prvenstveno za pokoj duša svih predaka u tom domu.

- Žito se sprema za svaku slavu, iako postoji u narodu vjerovanje da se za "žive" svece ne sprema žito. Vjernici treba da znaju da se žito služi za duše upokojenih predaka. Pšenično zrno u hrišćanstvu je simbol vječnog života, smrti i vaskrsenja, kada se sije ono umire i klija, ali iz njega se rađa novi život koji donosi stostruki rod. Žito se služi gostima i ukućanima dok se ne pojede, jer je grijeh da se baci - zaključio je sveštenik Dragan.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )