U operativnoj akciji ,,Mreža,, koju je danas sprovela Granična policija (GP) BiH, privedeno je 11 osoba, od čega sedam carinskih službenika i dva graničara, osumnjičenih za više krivičnih djela počinjenih prilikom uvoza vozila, tekstila, tehničke opreme i
Isto toliko je izvršeno i pretresa, a kako je potvrđeno, među uhapšenima je sedam carinskih službenika Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH, kao i dva pripadnika Jedinice Granične policije Gradiška.
Akcija je u jutarnjim satima sprovedena na području Laktaša, Novog Grada, Gradiške, Banjaluke, Srpca, Bosanske Krupe, Kozarske Dubice, Zenice i Kladnja, a usmjerena je na borbu protiv koruptivnih krivičnih djela i krijumčarenja.
Imena osumnjičenih, pošto se čeka da Tužilaštvo BiH završi svoj dio posla, nisu saopštena, ali je potvrđeno da su pali carinici U.V., R.G., T.E., P.B., U.S., D.D., i A.K., kao i graničari J.R. i N.M. Osim njih devet, uhapšeni su još i Č.D. i K.S., koji su takođe državljani BiH.
Izvor blizak istrazi potvrdio je da se sumnja da su carinici i graničari, radeći na Graničnom prelazu Gradina, počinili više krivičnih djela.
"Na primjer, prilikom uvoza robe pisali bi da se ona uvozi za upotrebu u domaćinstvima, a ne za dalju prodaju, što je bilo činjenično stanje, a čime je izbjegnuto plaćanje dažbina pri uvozu. Takođe, dešavalo se da je umanjivana vrijednost uvezene robe, tako da su samim tim i uvozne dažbine bile niže", otkriva naš sagovornik.
Budući da se istraga još sprovodi, ne zna se za koliko je ojađen budžet BiH, ali je saopšteno za koja krivična djela se osumnjičeni konkretno terete.
"Za carinske službenike sumnja se da su u cilju sticanja protupravne imovinske koristi u proteklom periodu počinili krivična djela udruživanje radi vršenja krivičnih djela, zloupotreba službenog položaja ili ovlasti, primanje dara ili drugih oblika koristi i krijumčarenje", navodi se u saopštenju iz GP BiH, u kojem je potvrđeno da su i njihova dva pripadnika osumnjičena za koruptivna krivična djela.
Č.D. i K.S. su osumnjičeni za krivična djela krijumčarenje i davanje dara i drugih oblika koristi.
Sanela Dujković, portparol GP BiH, saopštila je da je ova akcija, koja predstavalja nastavak kontinuiteta aktivnosti Granične policije BiH u borbi protiv korupcije, sprovedena na osnovu naredbi Suda BiH i Tužilaštva BiH.
"U aktivnostima akcije Mreža podršku Graničnoj policiji BiH pružila je Uprava za indirektno oporezivanje BiH", navela je Dujkovićeva.
Iz UIO BiH su ustvrdili da je, nakon utvrđivanja sumnje da su učinjena krivična djela, akcija "Mreža" urađena u cilju utvrđivanja potpune zakonitosti i kontrole rada carinskih službenika UIO i pripadnika Granične policije BiH na pojedinim graničnim prelazima u BiH.
"Očekujemo da će u cijelom postupku biti utvrđena potpuna zakonitost postupanja prilikom uvoza određene robe u BiH, kao što su vozila, tehnička oprema, tekstil", naveli su iz UIO BiH.
Ukoliko bilo kom službeniku UIO BiH, kako navode iz Uprave, bude određen pritvor, taj službenik će biti i suspendovan.
Broj za prijave
Uprava za indirektno oporezivanje BiH pozvala je sve građane i poreske obveznike da prijave svaku informaciju o utaji carine i PDV-a ili nezakonitom ponašanju njihovih carinskih službenika i poreskih inspektora.
Poziv se, kako ističu iz UIO BiH, može uputiti besplatno na broj 080020607.
Gradovi u kojim je akcija sprovedena:
Laktaši
Novi Grad
Gradiška
Banjaluka
Srbac
Bosanska Krupa
Kozarska Dubica
Zenica
Kladanj