FOTO: null

U proteklih desetak godina, Ministarstvo odbrane (MO) BiH propustilo je da realizira oko 120 miliona KM planiranih na javne nabavke, ali ne zbog ušteda, već zbog toga što većina njih bude problematična.

Ovu je informacija "Nezavisnim novinama" potvrdilo nekoliko sadašnjih i bivših zvaničnika iz sistema odbrane, dobro upućenih u plan i realizaciju javnih nabavki.

Prema informacijama do kojih smo došli, sistem javnih nabavki u MO BiH se susreće s takvim problemima da se u cijelu priču u više navrata uključivalo i Tužilaštvo BiH, koje, međutim, ne želi da iznosi bilo kakve detalje.

"Tužiteljstvo BiH ne može davati nikakav komentar na navedeni upit", odgovorio je Boris Grubešić, portparol ove institucije, na pitanje da li su tačne informacije da su već formirani predmeti u kojima se provode istrage.

No, sa druge strane, pojedinci se ne libe otvoreno govoriti o velikim propustima i problemima koji pritišću MO BiH, pa tako i Sifet Podžić, predsjedavajući parlamentarne Komisije za odbranu i sigurnost.

Kaže kako nema pravo bilo koga optuživati, ali da je činjenica da su već podignute i neke krivične prijave.

"Ministrica je već bila na saslušanju, a koliko znam, ima još pokrenutih postupaka", kaže Podžić.

On ide i korak dalje, navodeći kako ima informacije da se pojedini tenderi u MO BiH raspisuju na nacionalnoj osnovi.

"Bilo je, dakle, dogovora po etničkoj osnovi, koliko će se naručiti od srpskih, koliko od bošnjačkih, a koliko od hrvatskih firmi. Dali smo MO BiH zadatke i rokove i mislim da je dosta toga unaprijeđeno, ali još nedovoljno", ističe Podžić te navodi da je vojska nakon dugo vremena, ove jeseni dobila svježe voće i povrće umjesto konzervi, "kojih je kupljen enorman broj".

U proteklih nekoliko dana pokušavali smo da stupimo u kontakt s Marinom Pendeš, ministrom odbrane BiH, ali ona nije odgovarala na naše pozive, za razliku od njenog zamjenika, Borisa Jerinića.

On je potvrdio da je u proteklim godinama ostalo neutrošenih 120 miliona KM, no, tvrdi da je aktuelni menadžment mnogo toga unaprijedio.

"Najprije, uopšte nije tačno da se tenderi objavljuju po nacionalnom ključu. To su političke ocjene generala (Sifet Podžić), koji je nekada bio u MO BiH. Ovaj menadžment napravio je dugoročne projekte, po kojima u prošloj godini nijedna marka nije ostala neutrošena", tvrdi Jerinić, te navodi da je to prepoznala i revizija.

Ipak, mišljenja se razlikuju, pa tako njegovo pobijaju Dušanka Majkić (član parlamentarne Komisije za odbranu i sigurnost), ali i Hamza Višća, vojnopolitički analitičar, inače brigadir u penziji.

Majkićeva navodi kako niko sa sigurnošću ne zna šta se zaista dešava u MO BiH u vezi s pitanjem javnih nabavki, ali i nekih drugih procesa.

"Nije normalno da svaka nabavka unutar MO BiH bude problematična", kaže ona.

Višća, pak, upozorava da je problem sa tenderima jednako permanentan u MO BiH više od deceniju.

"Interesantno je da su svih ovih godina propusti opravdavani slabostima Zakona o javnim nabavkama i procedurama, a redovno je izostajalo sagledavanje kvaliteta kadrovskih i organizacionih sposobnosti. U proteklih 10 godina MO BiH propustio je da potroši godišnje od osam do 15 miliona KM, što svakako nije rezultat štednje, već nesposobnosti", ističe Višća.

Koliki je to apsurd, ilustrira podatkom da je godišnji budžet MO BiH "barem 50 posto manji od stvarnih potreba".

"Usporedbe radi, Ministarstvo odbrane Crne Gore realizira sve procedure nabavki za tekuću godinu do majajuna te iste godine, a u drugoj polovini prati realizaciju ugovora", zaključuje Višća.

Remont helikoptera

Sifet Podžić kaže da je poseban problem dvogodišnje odgađanje remonta dva helikoptera, zbog čega je Ministarstvo odbrane dovedeno u delikatnu situaciju.

"Već dvije godine naša komisija pokušava da spasi sedam miliona KM, koje želi da uzme Ministarstvo finansije. Mislim da smo uspjeli da ta sredstva sada prebacimo u ovu godinu", kaže Podžić.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )