U kojim zemljama svijeta su najveće šanse da vas odžepare? Iznenađujuće - Španija se našla na 6. mjestu
Izvor: euronews
×
0
Podijeli
FOTO: pixabay
Pored informacija na koje države se turisti najviše žale da su odžepareni, stručnjaci savjetuju i kako da se zaštitite na najbolji način od njih.
Hiljade turista se svake godine suočava sa strahom da ih neko ne odžepari dok su u inostranstvu, a dijelom zbog toga što su manje upoznati sa okruženjem od lokalaca, predstavljaju "idealne" mete za lopove.
U prometnim područjima i oko popularnih atrakcija, turisti moraju biti posebno oprezni kako ne bi postali žrtve sitnih kriminalaca.
Stručnjaci za poređenje putnog osiguranja sa sajta "Quotezone", objavili su izvještaj u kojem se evropske zemlje rangiraju po riziku od džeparenja.
Ova kompanija je koristila recenzije putnika da bi izračunala broj pominjanja džeparoša kod pet najpopularnijih turističkih atrakcija svake zemlje, a destinacija sa najvećom vjerovatnoćom da turista bude pokraden bila je Italija.
Posjetioci Koloseuma, fontane Di Trevi i Panteona u Rimu, Duomo di Milano u Milanu i Galerije Delji Ufici u Firenci, pominju da su odžepareni u 1.906 onlajn recenzija napravljenih tokom 2022. godine, prenosi Euronews.
To znači 463 krađe na svaki milion posjetilaca najvećim turističkim atrakcijama Italije, što je najveći procenat kada su u pitanju evropske zemlje.
Druga na ovoj neslavnoj rang-listi je Francuska, sa 283 džeparenja na milion posjetilaca, a svih pet atrakcija koje turisti pominju nalaze se u glavnom gradu, Parizu.
Holandija je zauzela treće mjesto, a uprkos lošoj reputaciji Barselone, Španija je tek šesta na listi. Zemlje sa najmanje prijava džeparenja su Republika Irska sa 30 pominjanja na milion posjetilaca, i Poljska sa 18.
Koji su najbolji načini da se zaštitite od džeparoša?
"Krađa se može desiti bilo gdje, a turističke atrakcije su pogodna mjesta za kriminalce da ciljaju novčanike i torbice, dok su posjetioci zauzeti obilaskom", kaže Greg Vilson, osnivač i izvršni direktor kompanije "Quotezone".
"Atrakcije kao što su Ajfelova kula u Parizu i fontana Di Trevi u Rimu su posebno popularne među džeparošima, jer tamo mogu da se kreću neprimjetnije među većom masom", dodaje Vilson.
Preporučuje posjetiocima da ostave dragocjenosti poput skupog nakita u sefu u hotelu, kao i da putuju sa torbama koje mogu da prebace tako da im dođu sa prednje strane, i da ih uvijek drže na oku.
"Pokušajte da nikada ne ostavljate lične stvari bez nadzora, jer kompanije za putno osiguranje zahtjevaju od putnika da budu 'razumno oprezni', i mogu da odbiju potraživanja osiguranja za krađu ako su stvari ostavljene tek tako", upozorava on.
"Takođe je važno da vam je potreban policijski izvještaj o gubitku ili krađi predmeta ako ste pokradeni, jer to podnosite uz zahtjev za osiguranje", ističe Vilson.
Navodi da je dobra ideja i da turisti imaju kopije važnih dokumenata, i da ih čuvaju onlajn, kao i da preuzmu aplikaciju "Find my phone" kako bi mogli da povedu boljeg računa o svojim uređajima i onlajn nalozima.