FOTO: klix.ba

Današnji dan, 25. novembar, u entitetu Federacija BiH obilježava se kao "Dan državnosti Bosne i Hercegovine".

Na današnji dan, tokom Drugog svjetskog rata, 1943. godine održana je prva sjednica Zemaljskog antifašističkog vijeća narodnog oslobođenja BiH (ZAVNOBiH) u Mrkonjić Gradu
 
Na zasjedanju su izabrana 172 odbornika iz svih tadašnjih srezova BiH.
 
Istovremeno je konstituisano Predsjedništvo ZAVNOBiH-a, sastavljeno od 31 člana, sa dr. Vojislavom Kecmanovićem, ljekarom iz Bijeljine, kao predsjednikom.
 
U rezoluciji ZAVNOBIH-a, koja je glavni dokument, između ostalog, ističe se da narodi BiH kroz svoje jedino političko predstavništvo, ZAVNOBiH, hoće da njihova zemlja, "koja nije ni srpska ni hrvatska ni muslimanska, nego i srpska i muslimanska i hrvatska, bude slobodna i zbratimljena Bosna i Hercegovina u kojoj će biti osigurana puna ravnopravnost i jednakost svih Srba, Muslimana i Hrvata".
 
Pojedini političari i istoričari u Federaciji BiH smatraju da je na ovaj način ''obnovljena državnost BiH po prvi put nakon pada srednjovjekovne bosanske države 1463. godine, odnosno nakon tačno 480 godine".

Na drugom zasjedanju u Sanskom Mostu, od 30. juna do 2. jula 1944. godine, ZAVNOBiH se konstituše u vrhovno zakonodavno i izvršno narodno predstavničko tijelo, u najviši organ vlasti Bosne i Hercegovine, ravnopravne federalne jedinice u Demokratskoj Federativnoj Jugoslaviji.
 
Povodom današnjeg dana, cvijeće su kod Vječne vatre u Sarajevu položili članovi Predsjedništva BiH Denis Bećirović i Željko Komšić, zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH Bakir Izetbegović, ministar odbrane Sifet Podžić, predstavnici ostalih nivoa vlasti, delegacija Saveza antifašista i boraca narodnooslobodilačkog rata (SABNOR-a) te predstavnici boračkih organizacija.
 
Cvijeće će biti položeno na mezarju Kovači gdje je sahranjen osnivač SDA i ratni lider tzv. Republike BiH i prvi predsjedavajući poslijeratnog Predsjedništva BiH, Alija Izetbegović.
 
U Republici Srpskoj danas nije praznik, a simbolično se obilježava u Mostaru odnosno u Hercegovačko neretvanskom kantonu i u nekim drugim mjestima u BiH sa hrvatskom većinom.
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )