FOTO: InfoBijeljina.com

U Bijeljini je danas održana panel-diskusija pod nazivom „Ne zatvarajmo oči. Zaštitimo djecu na internetu“, na kojoj su iznesene analize koje govore da je više od pedeset odsto anketirane djece u BiH doživjelo određene neprijatnosti na internetu, a više od 85 odsto ispitanika o tim neprijatnostima nije razgovaralo sa roditeljima, nastavnicima ili trećim licima.

Šef Službe za odnose sa javnošću u kompaniji „M:tel“ Stefan Ličina rekao je novinarima da je porazna statistika koja pokazuje da svega 10 odsto osnovaca i 3,6 odsto srednjoškolaca komunicira sa roditeljima kada je riječ o prihvatanju nepoznatih ljudi na društvenim mrežama.

 
- To je samo jedan segment porazne statistike kada govorimo o sigurnosti naše djece na internetu. S početkom realizacije ove kampanje, u kojoj su nam partneri „Plavi telefon“, jedina besplatna savjetodavna linija u BiH i „Unicef  BiH“, od trenutka kada smo pokrenuli kampanju broj djece i roditelja koji su se odvažili i komunicirali o svojim problemima u digitalnom okruženju, je znatno povećan – naveo je Ličina.
 
Pedagog Osnovne škole „Sveti Sava“ iz Bijeljine Biljana Mitrović istakla je da se zaposleni u školama trude da što više edukuju djecu i roditelje o bezbjednom načinu korištenja interneta, komunikaciji na internetu, bontonu, digitalnoj pismenosti. 

 
- Kroz razne radionice i predavanja uočavamo da djeca dolaze u kontakt sa neprimjerenim sadržajima, sa negativnim komentarima prilikom objavljivanja svojih videa, te da im se javljaju nepoznate osobe. Oni ne znaju kome da prijave takve stvari i upravo tome ih edukujemo. Ističemo da treba da razgovaraju sa roditeljima, nastavnicima, učiteljima, pedagozima, da ne treba da ćute, jer komunikacijom možemo sve da riješimo. U suprotnom, sve to može otići u drugom pravcu, ka nasilju – naglasila je Mitrovićeva.
 
Direktor Sektora marketinga i odnosa sa javnošću kompanije M:tel Ana Ponjević kaže da je „M:tel“ započeo kampanju „Ne zatvarajmo oči. Zaštitimo djecu na internetu“ želeći da svoje društveno odgovorne aktivnosti maksimalno fokusira na gorući problem sadašnjice - bezbijednost djece na internetu. 

 
- U prvom dijelu kampanje smo putem masovnih medija emitovali video-spot, a u drugom dijelu kampanje želimo da okupimo stručnu javnost, da damo prostora ljudima koji se ovim bave na terenu, a to su pedagozi, sociolozi, nastavnici, inspektori, da razmijene iskustva, informacije, znanja i da nam daju savjete kako dalje. Ovo je peta u nizu panel-diskusija, a održane su prethodno u Sarajevu, Tuzli, Mostaru, Trebinju. Na jesen nastavljamo sa aktivnostima, gdje ćemo se više fokusirati na djecu i omladinu, roditelje i škole. Ova tema nema rok trajanja, njome se moramo baviti što duže – rekla je Ponjevićeva.
 
Ona je dodala da je „M:tel“ kao telekom operater ponudio tehnička rješenja, a to je usluga „Siguran NET“ koja je namijenjena pravnim i fizičkim licima.

 
- Usluga može da se koristi na mobilnim telefonima, ali i kod kuće na fiksnom internetu. Ove godine smo je namijenili i svim školama, u saradnji sa Ministarstvom prosvjete RS. Na primjer, putem ove usluge ja mogu da definišem vrijeme kada će moje dijete biti na „YouTube“ platformi, da isključim internet dok sam na poslu i slično – pojasnila je Ponejvićeva.
 
Panel-diskusija „Ne zatvarajmo oči. Zaštitimo djecu na internetu“ održana je u bijeljinskom Centru za kulturu „Semberija“.
 
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 1 )