FOTO: null

Sve veći broj građana Bijeljine želi svojim ljubimcima da priušti adekvatnu njegu i pravo uživanje, a u tome im pomaže i Vesna Živković, naša sugrađanka koja je prva kod nas počela da se bavi grumingom – njegom dlake kod pasa.

Na ideju da otvorim salon za njegu kućnih ljubimaca došla sam poučena ličnim iskustvom. Jedno vrijeme sam radila kao veterinar u ambulanti za kućne ljubimce u Banjaluci i tu sam upoznala ljude koji su se profesionalno bavili njegom kućnih ljubimaca. Mi smo  zainteresovane vlasnike ljubimaca  upućivali kod tih ljudi, koji su savršeno poznavali svoj posao. Inače, ja sam vlasnica kovrdžavih bišona, koji zahtjevaju redovnu njegu, kaže Živkovićeva.

U početku, kaže Vesna, uglavnom je se bavila njegom manjeg broj ljubimaca, dok je sada situacija mnogo bolja.

Mogu da kažem da sam sada jako zadovoljna kako salon funkcioniše. Građani u salon uglavnom dovode manje kućne pse – maltezere, bišone, pudlice, čijim je vlasnicima osim vizuelnog momenta jako bitno i da je pas čist i njegovan, te da je dlačni pokrivač njihovih ljubimaca zdrav, kako bi se smanjilo linjanje, kaže Živkovićeva.

Dlaka pasa koji se drže na dvorištu, napominje Vesna, takođe zahtjeva dobar tretman, naročito u proljetnom i jesenjem periodu ali, kako kaže, naši građani nisu još potpuno svjesni te činjenice.

Za vlasnike je jako značajno da znaju da stara dlaka teško može u potpunosti da se odbaci. Ona ostaje zarobljena u dlačnom pokrivaču i stvara gute,  a zaćeban dlačni pokrivač ne može tada da obavlja ulogu termo-izolatora, što je od izuzetnog značaja za pse. Zaćeban dlačni pokrivač, kada se pokvasi, je idealna sredina za nastanak kožnih infekcija. Svim psima, a naročito dugodlakim , neophodno je posvetiti podjednaku pažnju kada je riječ o dlaci,  ističe Živkovićeva.

Vesna napominje da pse koji se šišaju treba redovno dovoditi na svakih mjesec  do dva u salon, u zavisnosti od brzine kojom raste dlaka, radi održavanja frizure, aostale u skladu sa mogućnostima vlasnika, najmanje četiri puta godišnje.

Sam tretman u salonu, objašnjava ova doktorka veterinarske medicine, obuhvata iščetkavanje, kupanje, šišanje, higijensko šišanje, te higijenu noktiju i ušiju.

Tako u osnovi izgleda tretman, ali se ne može generalizovati, dosta toga zavisi i od rase. Što se tiče alata, koritim profesionalni alat za gruming, koji je najvećim dijelom nabavljen u inostranstvu. Posebnu pažnju posvećujem i izboru kvalitetne kozmetike, a o toj temi često razgovaram i sa vlasnicima ljubimaca, kojima preporučujem proizvode koje mogu da koriste za njegu njihovih njuškica, kaže Vesna.

Vesna bi voljela kada bi igrađani Bijeljine shvatili da šišanje i njega kućnih ljubimaca ne predstavljaju pomodarstvo nego, kako kaže,  nešto što je neophodno za njihove ljubimce, naročito kada je riječ o dugodlakim psima i rasama koje se šišaju.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )