U BiH je 3.200 kladionica, tikete sve češće ispunjavaju maloljetnici. Skupljaju novac od džeparca, pa daju starijima da im uplate tiket.
Kockanje uzima sve veći zamah u BiH. Tako je BiH prva u Evropi po broju kladionica. Brojke govore da je čak na 3200 lokacija u BiH moguće uplatiti tiket, od toga ih je u Republici Srpskoj 756. Posebno zabrinjava broj tinejdžera koji svakodnevno krišom popunjavaju tikete.
Odlazak u kladionice je postao način življenja u Srpskoj, a priklonili su mu se i maloljetnici. Đaci novac koji dobiju za užinu i džeparac stavljaju na tikete, koje im po pravilu uplaćuju stariji, jer se kladionice rigorozno pridržavaju zabrane ulaska maloljetnicima. Prema podacima nevladinog sektora u BiH, oko 80 odsto maloljetnika u BiH je bar jednom ušlo u kladionicu, a čak oko 40 odsto konstantno "isprobava sreću" na ovaj način.
Nedavno je na području Novog Grada istraživanjem obuhvaćen 101 učenik Srednjoškolskog centra "Đuro Radmanović". Rezultati su pokazali da se od 101 učenika kocka njih 25 ili 24,76 odsto. Među učenicima koji se kockaju njih osam osjeća krivicu, 11 je osjećalo stres, a preostalih četvoro nije se izjasnilo. Ispitanici su navodili da su novac za kockanje pozajmljivali ili je za te svrhe poslužio novac koji je bio namijenjen za užinu, odjeću i izlazak.
- Često ispred kladionica, pogotovo za vikend ili radnim danima kad se igra Liga šampiona čekaju klinci sa ispunjenim tiketima i zamole me da im uplatim tiket. Učinim to jer ako neću ja onda će neko drugi. Neki klinci uplaćuju po marku ili dve na tiket ali ima onih i sa deset i više maraka, kaže za "Novosti" Banjalučanin , koji kako tvrdi igra kladionicu svakog dana. On kaže da je bio i svjedok kako očevi i braća i drugi rođaci uplaćuju tikete za svoje mlađe rođake.
- Uplati nešto i za ovog mog malog, najčešći je komentar, kaže ovaj Banjalučanin. Radnici kladionica u Banjaluci kažu za "Novosti" da se svakodnevno kontroliše da li djeca ulaze u kladionicu i uplaćuju tikete.
- Ukoliko se primijeti da je osoba koja je ušla mlađa, od nje se odmah traži lična karta. Ukoliko nema ličnu kartu odmah mora da napusti kladionicu. Sada da li neko stariji za njih uplaćuje tikete mi to ne možemo da pratimo, ali uplata i isplata tiketa maloljetnicima je zabranjena - kažu u kladionicama.
KAZNE
Prema zakonima u BiH, kazne za kladionce koje omoguće prisustvo i učešće maloljetnim osobama u igrama na sreću, je od 10.000 do 30.000 KM. Za isti prekršaj radnicima kladionica koji dopuste maloljetnicima da uplaćuju tikete prijeti novčana kazna od 2.000 do 6.000 KM.
Sociolog Ivan Šijaković kaže, za "Novosti", da se mladi okreću sve više kladionicama jer je riječ o za njih zabranjenoj zoni pa im je to odmah i izazov.
- Oni preko klađenja pokušavaju da pariraju starijima i osjećaju se kao odrasli. Misle da će na ovaj način brže odrasti što je veoma pogrešno i vodi ih u krug kockanja koji može da bude poguban za mlade ljude, jer oni nemaju posao, nemaju primanja i za klađenje koriste novac dobijen od roditelja. Kada nestane novca onda su spremni na sve jer su zaraženi kladionicom - kaže Šijaković.