FOTO: null

Falsifikovanje novca nanosi ozbiljne štete funkcionisanju ekonomije, a u prvih deset meseci 2016. godine u BiH najviše su falsifikovane novčanice od 100 KM. Prema podcima Centralne banke BiH, ove godine falsifikovano je 556 novčanica i 1.766 kovanica KM.

Falsifikovani novac je novac u opticaju koji je proizveden ilegalno. Ova vrsta novca slična je službenim sredstvima plaćanja, ali se generalno falsifikovane novčanice razlikuju od autentičnih.

Proizvodnja lažnog novca uvrštena je i u krivični zakon BiH gde precizno stoji da će se onaj ko napravi lažni novac s ciljem da ga stavi u opticaj kao pravi, ili ko preinači pravi novac s ciljem da ga stavi u opticaj, ili ko lažan novac stavi u opticaj, kazniti kaznom zatvora od jedne do deset godina.

Šteta na račun ekonomije

Ovakvom vrstom prevare nanose se ozbiljne štete ekonomiji države s obzirom na to da se time smanjuje vrednosti pravog novca i povećanje cena zbog kruženja više novca u državi, što se u konačnici naziva inflacijom.

Takođe, falsifikovanje dovodi i do smanjenja prihvatljivosti papirnatog novca i gubitaka nastalih prihvatanjem lažnog novca, jer se ne nadoknađuje vrednost falsifikovanih novčanica.

- Što se tiče apoenske strukture, u ovom periodu najviše falsifikovanih novčanica je bilo u apoenu od 100 KM (222 komada), a falsifikovanih kovanica u apoenu od 1 KM (1.603 komada) - kazali su iz CBBiH.

Dodaju da je u istom periodu prošle godine broj registrovanih falsifikovanih novčanica KM bio 880 komada, od kojih najviše novčanica od 20 KM (556 komada), a falsifikovanih kovanica 1.078, od kojih najviše kovanica u apoenu od 1 KM (701 komad).

Kako prepoznati falsifikovane pare

Građani često ne znaju prepoznati razliku između prave novčanice i one falsifikovane. Iz CBBiH upozoravaju da osim papira, koji je specifičan i može se na dodir razlikovati od običnog papira, novčanice sadrže zaštitne elemente koji se mogu proveriti bez upotrebe bilo kakve dodatne opreme.

- Tako recimo, kada se novčanica okrene prema svetlu, u papiru se mogu videti vodeni znak i zaštitna nit. Novčanice imaju i reljefnu štampu koja se može osetiti pod prstima (portret i tekstovi na licu kod KM novčanica). Postoje i optički promenljivi elementi koji menjaju izgled ili boju pri promeni ugla pod kojim se novčanica posmatra - kazali su iz CBBiH.

Kako kažu, falsifikovane kovanice se od autentičnih mogu razlikovati vizuelno, te po dimenzijama, težini, materijalu, magnetnim svojstvima, detaljima u kovanju i slično. Sve građane BiH pozivaju da ukoliko dođu u posed falsifikovanog novca to prijave policiji.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )