FOTO: null

U BiH iz Luksemburga stiže dokumentacija o pljački novca stranih banaka. Evropska investiciona banka traži da se pronađu odgovorni i uđe u trag parama. O kolikoj sumi je reč znaće se tek kad stignu papiri iz Luksemburga

U bankarskom sektoru BiH, odnosno Republike Srpske i Federacije BiH, nestalo je na desetine miliona maraka Evropske investicione banke! Zbog toga ova banka sprema obilnu dokumentaciju koju će u narednom periodu predati bezbednosnim agencijama BiH, kako bi se pronašli odgovorni i utvrdilo gde je završio njihov novac, potvrđeno je "Novostima" iz više izvora.

Iz sedišta Evropske investicione banke u Luksemburgu već su kontaktirali sa Ministarstvom bezbednosti BiH i obavestili ih da pripremaju dokumentaciju koju žele da ustupe BiH.

Dragan Mektić, ministar bezbednosti BiH, potvrdio je "Novostima" da je bilo kontakata sa tom bankom.

- Reč je o novcu ulaganom u razne projekte na prostoru BiH. Mogu da kažem da se radi o bankarskom sektoru i u Republici Srpskoj i u Federaciji BiH. Od nas traže da se tačno utvrdi kako je nestao novac i ko su odgovorni i to moramo da uradimo nakon dobijanja dokumentacije iz Luksemburga. BiH je već pod velikim pritiskom bankarskih institucija Evrope i MMF zbog neuređenog bankarskog sektora i ako želimo da popravljamo taj imidž, moramo efikasno da sprovodimo istrage oko malverzacije i dođemo do rezultata - kaže Mektić.

On dodaje da je u BiH jedan od glavnih pravaca korupcije i pljačke išao preko nekih banaka.

- Samo u Srpskoj imamo primere Bobar banke, Banke Srpske, Balkan investment banke, koje su padale zbog korupcije i pre nego što se preduzelo nešto od strane policije. Kod nas je dobar deo bankarskog sektora pod političkim uticajem i sve se odluke donose u političkim krugovima mimo bankarskih pravila. Zbog toga je, nažalost, bilo moguće da se oko dve milijarde maraka izvuku nezakonito iz BiH preko banaka, a da niko za to još ne odgovara - kaže Mektić.

O kolikoj sumi je reč i o kojim projektima znaće se tek kad iz Luksemburga u BiH stigne kompletna dokumentacija.

A, Aleksa Milojević, ekonomski analitičar, kaže za "Novosti" da je bankarski sektor u BiH već toliko uništen da mu više ništa ne može naškoditi.

- MMF, Svetska banka, Evropska banka, tačno znaju stanje u bankarskom sektoru i mnogo je gore nego što se kod nas prikazuju. I za njih nije nikakva vest o stečajevima banaka u BiH i poteškoćama u kojima se nalaze - ističe Milojević.

On kaže da BiH mora biti svesna da će stranci naplatiti svaku marku svoga novca koji je nestao u BiH u bankarskom sektoru, jer oni tako funkcionišu.

- Stranci će tražiti da naplate svoj novac koji je nestao. Oni ne praštaju nikome - uveren je Milojević.

RAŠČISTITI KRIMINAL

Ovde postoji i jedna dobra okolnost za BiH i Republiku Srpsku. To je da bi se uz pomoć stranaca mogao raščistiti kriminal u bankarskom sektoru BiH i da onda onaj zdravi deo bankarskog sektora krene napred. Predstavnici stranih banaka uvek traže odgovornost zbog kriminala u finansijskom delu. Za njih je neshvatljivo da propadaju banke i depoziti građani a da niko nije kriv, kakvu situaciju sada imamo u BiH - kaže Milojević.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )