Novinari širom svijeta i dalje ginu zbog posla koji obavljaju. U ovoj godini bila su 53 slučaja ubistva novinara od kojih je u 36 utvrđeno da su ubijeni ili poginuli upravo zbog svoje profesije.
Najviše novinara stradalo je na ratnim područjima poput Sirije gdje su ginuli u zračnim napadima ili tokom izvještavanja s prvih linija. Tu su i direktna ubistva novinara gdje su počinioci većinom nepoznati, a ubijali su ih tokom izvještavanja i na radnim zadacima.
Jedan takav slučaj dogodio se u Brazilu u julu ove godine. Dvojica muškaraca parkirala su automobil pored kuće Jaoa Mirande Carma. Zvali su ga da izađe, a potom ispalili sedam metaka u njegove grudi i pobjegli. Radio je za SAD Sem Censura koji se smatra kontroverznim medijem jer je istraživao rad policije, političara i lokalnih službenika. Prije toga dobijao je prijetnje smrću i zapaljen mu je automobil, ali s obzirom da nije znao počinitelja policija nije reagovala.
Ukrajinski novinar Pavel Sheremet, koji je radio za informativni portal Ukrainska Pravda i Radio Vesti, ubijen je kada mu je postavljen eksplozivni uređaj ispod automobila koji je eksplodirao dok ga je vozio u Kijevu. Imao je 44 godine.
Sirijski novinar Sami Jawdat Rabah brutalno je likvidiran u Siriji sa još nekoliko novinara i medijskih radnika (Samer Mohammed Aboud, Mustafa Abdul Hassa, Mahmoud Shabaan al-Haj Hadhir i Mohammed Eissa). Likvidirali su ih militanti IDIL-a koji su to snimili i objavili 25. juna ove godine.
Sirijski kamerman preminuo je nakon teškog ranjavanja kada je u njegovoj kući u Alepu eksplodirao ručno napravljeni uređaj. Ni danas nije utvrđeno ko ga je postavio.
Fotoreporter Khaled al-Zintatni iz Libije upucan je snajperom dok je izvještavao o konfliktu u Bengaziju.
Meksički novinar Elidio Ramos Zarate je ubijen na ulici. Upucao ga je u glavu nepoznati motorista. Ubijen je nakon što je pisao o protestima u Juchitanu. Njegov kolega Marcos Hernandez Bautista upucan je pištoljem u glavu ispred automobila nakon priča o lokalnim političarima. Slično je stradao i indijski novinar Rajdec Ranjan koji je upucan u glavu i grudi, kao i njegov kolega Karun Misra kojeg su presrela trojica motorista i usmrtila.
Turski novinar Zaher al-Shurqat ubijen je u Gaziantepu u 36. godini kada ga je maskirani muškarac upucao u glavu. Izvještavao je o terorističkim grupama.
Novinar iz Gvineje El-Hadj Mohamed Diallo je ubijen tokom političkih protesta. Likvidiran je pucnjem u grudi.
Iračanin Hasan al-Anbaki napadnut je dok je vozio u blizini provincije Diyala. Nepoznata osoba je prvo zaustavila njegov automobil, identifikovala ga, da bi nekoliko stotina metara poslije nepoznati napadači zapucali na njega i prisilili ga da stane i izađe. Potom su ispucali rafal u njega.Tada je ubijen i kamerman Saif Talal.
Za još 17 ubistava novinara nije utvrđen motiv. Neki su zbodeni, upucani, pretučeni na smrt ili ubijeni ispred svojih porodičnih kuća. Neke su pronalazili nekoliko dana nakon ubistva i identifikovali su ih samo po ostacima.
Novinari su ubijani u Siriji, Jemenu, Iraku, Libiji, Pakistanu, Indiji, Turskoj, Meksiku, Afganistanu, Ukrajini, Brazilu i Gvineji.