Konji, za koje se vjerovalo da su poslednji divlji konji na Zemlji, poznati kao konji Prževalskog, zapravo su pripitomljeni konji koji su pobjegli svojim vlasnicima.
Svi divlji konji na svijetu su izmurli, pokazuje istraživanje koje je nedavno neočekivano izmijenilo saznanja o razvoju konja.
Konji, za koje se vjerovalo da su poslednji divlji konji na planeti, poznati kao konji Prževalskog, zapravo su pripitomljeni konji koji su pobjegli svojim vlasnicima, navodi se u studiji objavljenoj u časopisu Sajens (Science).
“To je bilo veliko iznenađenje”, rekla je koautorka studije Sandra Olsen iz arheološkog odjeljenja Instituta za bioraznolikost i muzeja prirodne istorije pri Univerzitetu u Kanzasu i dodala da to znači da nema živih divljih konja na Zemlji.
Istraživanje je temeljeno na arheološkim istraživanjima dva lokaliteta sjevernog Kazahstana, zvanih Botaj i Krasniji Jar, na kojima su naučnici otkrili najranije dokaze pripitomljavanja konja prije više od 5000 godina.
Daljim istraživanjima tih korena naučnici su sekvencirali genome 20 konja iz Botaja na temelju njihovih zuba i kostiju otkrivenih na tom mjestu, kao i 22 konja s čitavog evroazijskog područja. Potom su uporedili te drevne genome konja s već objavljenim genomima 18 drevnih i 28 modernih konja.
Utvrdili su da su konji Prževalskog potomci od ranije poznatih pripitomljenih konja koje su imali pripadnici naroda Botaj iz sjevernog Kazahstana prije 5500 godina.
To znači da su konji za koje su ljudi vjerovali da su divlji konji zapravo pripitomljeni konji koji su odbjegli i podivljali, a ne izvorno divlji.
Prema Bet Šapiro, profesorki ekologije i evolucijske biologije sa Univerziteta Santa Kruz, to je otkriće vrlo zanimljivo.
"Mijenjanje riječi divlji za riječ podivljali jeste semantička promjena koja će bolje opisati njihovu evolucijsku istoriju, ali ne bi trebalo da promjeni njihov status. I dalje moramo da štitimo konje Prževalskog kao populaciju divljih konja", rekla je Šapiro koja nije bila uključena u studiju.
Međunarodna unija za zaštitu prirode smatra konje Prževalskog ugroženom vrstom. Konji okrugloga stomaka, kratkih nogu crveno-smeđe do bež boje kretali su se prostranstvima središnje Azije, Evrope i Kine. Evidentirani su kao nestali u divljini 1960-ih, ali uz brojne programe uzgoja i vraćanja u prirodu njihov broj je povećan.
Otkriće je takođe pokrenulo novo istraživanje kojim se želi utvrditi pravo poreklo današnjih pripitomljenih konja.
"Sadašnja saznanja sugerišu da su svi današnji pripitomljeni konji potomci onih koji su prvi put pripitomljeni u Botaju na sjeveru današnjeg Kazahstana", kaže naučnik francuskog nacionalnog centra za naučna istraživanja Ludovik Orlando.
"Međutim istraživanje genom dalo je neočekivane rezultate”. S obzirom na to da konji iz Botaja nisu preci današnjih pripitomljenih konja “porijeklo današnjih domaćih konja mora da se potraži negdje drugdje”.