FOTO: null

Tužilaštvo BiH nije željelo da izda naredbu za ekshumaciju na 29 lokacija na kojima se nalaze grobnice sa tijelima nestalih Srba, iako su za neke od njih institucije RS uputile zahtjev za iskopavanje još prije deset godina.

O opstrukcijama će biti obaviještena i Narodna skupština RS čiji je nastavak zasjedanja planiran za danas. Predstavnici Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica u okviru svog izvještaja o radu upoznaće narodne poslanike o nepostupanju Tužilaštva BiH na osnovu zahtjeva institucija Srpske.

- Poseban problem u pronalasku nestalih lica sa popisa RS predstavlja nepostupanje Tužilaštva BiH na osnovu zahtjeva koje su uputile institucije iz Srpske o lokacijama grobnica nestalih Srba. Nepostupanje se ogleda u činjenici da još odstoji 29 lokacija grobnica za koje Tužilaštvo BiH nije izdalo naredbe za ekshumacije, iako su institucije RS u zahtjevima za ekshumacije tačno odredile mikrolokacije - navedeno je u izvještaju Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica.

Najveći broj lokacija grobnica nestalih Srba nalazi se na području Ozrena, Vozuće, Srebrenice i Sarajeva.

Do 2008. godine kada je prenesena nadležnost za traganje na Institut za nestala lica BiH i dok Tužilaštvo BiH nije preuzelo nadležnost za ekshumacije, taj posao je obavljala Komisija za nestala lica RS.

- Naredbe za ekshumacije izdavala su okružna i kantonalna tužilaštva i čitav proces od pronalaska lokacije grobnice, ekshumacije, obdukcije i uzimanja uzoraka za DNK analizu i njihovo dostavljanje laboratorijama završavan je u roku od 15 dana. Danas isti poslovi u Institutu za nestala lica i Tužilaštvu BiH i Međunarodnoj komisiji za nestala lica, kao vlasniku DNK laboratorije, traju godinama, a rezultata o identifikovanim Srbima gotovo da nema - istakao je direktor Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Milorad Kojić.

On dodaje da su tražili sastanak sa glavnim tužiocem BiH i da im je obećano da će primiti delegaciju RS kako bi razgovarali o problemima koji se tiču traganja za nestalima.

- Insistiramo na tome da to rade okružna i kantonalna tužilaštva jer bi sve bilo efektivnije. Tužilaštvo BiH tvrdi da je potreban ogroman novac za ekshumacije i to jeste tačno ako je sve koncentrisano na jednu instituciju, ali ako bi to bilo u okružnim i kantonalnim tužilaštvima bili bi manji pojedinačni iznosi - naglasio je Kojić.

Bivši rukovodilac Operativnog tima za traženje nestalih lica RS i aktuelni načelnik Odjeljenja za traženje nestalih u Republičkom centru za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Goran Krčmar smatra da je greška počinjena kada je traženje nestalih dato u nadležnost Tužilaštva i Instituta za nestala lica BiH.

- Dok je djelovala Komisija za nestala lica RS, zahtjev za ekshumaciju je od dana podnošenja do realizacije bio rješavan i za sedam dana. Sada imamo zahtjeve koje smo dostavili 2010. godine, a tek sad traže koordinate za tijela koja se nalaze na površini. Kolege koje su radile sa mnom Vlado Petrović iz Doboja i Slobodan Škrba iz Sarajeva su umrli i oni su znali za te lokacije. Bez njih nema informacija o lokacijama, one su izgubljene, a ko je kriv? Ko je odgovoran za to? - upitao je Krčmar.

Dodao je da je Operativni ti­m za traženje nestalih lica RS 2008. godine tražio ekshumaciju grobnice u Velikoj Kladuši, a da je prošle godine u oktobru stigla naredba.

- Deset godina je prošlo. Deceniju čekaju u Tužilaštvu BiH i šta sad kad odemo na mjesto grobnice, a tijelo je bilo na površini i njega više nema. Traženje nestalih treba vratiti u nadležnost okružnih i kantonalnih tužilaštava. Dok ovo pitanje ne postane humanitarno i krivično-pravno, a ne političko, ništa neće biti rješavano - ističe Krčmar.

Predsjednik Udruženja nestalih sarajevsko-romanijske regije Milan Mandić kaže da raspolaže informacijama da u Tužilaštvu BiH ima više od 140 zahtjeva predstavnika Srba za ekshumaciju.

- Tužilaštvo BiH ništa ne radi. Prije četiri godine počela je ekshumacija na deponiji u Buća potoku, prekinuta je i nikad nije nastavljena. Isto je bilo sa Alipašinim poljem, Kazanima i više od 20 iskopavanja na području bivših deset sarajevskih opština - istakao je Mandić i dodao da ima lokaciju grobnice u sarajevskoj opštini Novi Grad koja je svedena na stotinu kvadrata, ali da neće da narede da bude utvrđena mikrolokacija i da je razlog za to što su naredbodavci zločina u najvišim strukturama vlasti.

Iz Tužilaštva BiH nisu odgovorili na pitanja u vezi sa opstrukcijama ekshumacija i potrage za nestalim Srbima.

Područja s najvećim brojem grobnica nestalih Srba

» Ozren

» Vozuća

» Srebrenica

» Sarajevo


Lica koja još traže porodice nestalih Srba

1.025 civila

9 djece

316 žena

634 vojnika

13 pripadnika MUP-a RS

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )