Generalni direktor preduzeća "Željeznice Republike Srpske" /ŽRS/ Dragan Savanović izjavio je da tužbe radnika po pitanju toplog obroka i regresa i eventualna prinudna naplata mogu ugroziti opstanak i restrukturisanje firme, započeto prošle godine.
Savanović je rekao da povećanje vlastitog prihoda preduzeća na 53,593 miliona KM u prošloj godini pokazuje da se uprava sa Vladom Srpske trudila da poboljša stanje.
"Vlada Republike Srpske obezbijedila je da se u restrukturisanje uključe eksperti Svjetske banke, ali sav njihov trud, trud Vlade i uprave nisu prepoznali predstavnici sindikata koji kroz parolu o brizi o radničkim pravima guraju radnike i žŽeljeznicež u propast", upozorio je Savanović večeras za Radio-televiziju Republike Srpske.
Savanović je rekao da su plate u ŽRS redovne, kao i da su isplaćena i tri zaostala dohotka, iako ima dugovanja radnicima za topli obrok i prevoz.
On je naveo da je broj radnika u ŽRS smanjen sa 3.636 u 2011. godini na današnjih 3.126 radnika.
"Po tom osnovu stigle su i uštede na troškovima radne snage. To nije dovoljno jer je i dalje prisutan veći broj radnika. Smanjenju njihovog broja za 450, kako sam ranije predlagao, nije se pristupilo zbog raznih političkih i sindikalnih interesa, kao i zbog socijalne politike", kaže Savanović.
On je istakao da nisu ukinuli topli obrok već da su ga isplaćivali u brutu, odnosno da se ispuni obaveza poslodavca da obezbijedi prehranu tokom radnog vremena.
"Čak je 64 odsto radnika prihvatilo takvu štednju, ali poslije su sindikalne vođe počele nagovarati radnike da je to bespravno i počeli su utuživati preduzeće", rekao je Savanović.
On je rekao da je Vrhovni sud na kraju presudio da ŽRS mora da plati razliku toplih obroka, regrese, kao i sudske i advokatske troškove, te zatezne kamate, što dovodi preduzeće u tešku situaciju.
Savanović ističe da će, zbog smanjenja prevoza, ova godina biti vrlo problematična jer će prihod biti manji za 11 miliona KM.
Preduzeću "Željeznice Republike Srpske" po osnovu umanjenja isplate toplog obroka ranije je dostavljeno više od 170 tužbi od 2.000 radnika, čiji iznos ukupnih potraživanja od 2012. do 2015. godine, uključujući i regres iz 2011. godine, prelazi 14.000.000 KM.